Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali niebezpieczny arsenał

Data publikacji 01.03.2012

Na pokaźny arsenał broni i amunicji natknęli się świdniccy policjanci podczas przeszukania trzech posesji. Do przeszukań doszło w Świdniku oraz na terenie gm. Mełgiew. Zabezpieczono, m.in. bomby lotnicze, pociski artyleryjskie, miny przeciwpiechotne, granaty oraz kilkaset sztuk amunicji. Policjanci zabezpieczyli również kilkadziesiąt sztuk broni palnej w postaci pistoletów i karabinów. Do policyjnego aresztu trafili trzej mężczyźni w wieku od 25 do 38 lat. Za nielegalne posiadanie broni i amunicji w myśl obowiązujących przepisów grozić może do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj przed południem świdniccy policjanci weszli na teren trzech posesji. Do przeszukań doszło w Świdniku oraz w gm. Mełgiew. Z operacyjnych ustaleń kryminalnych wynikało, że osoby zamieszkałe na tych posesjach mogą przechowywać broń oraz amunicję.

W przeszukaniu gospodarstw brał udział przewodnik wraz z psem przeszkolonym do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Na miejsce przybył zespół minersko-pirotechniczny KWP w Lublinie oraz patrol rozminowania saperskiego. Czynności wykonywane były pod nadzorem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Świdniku. Ze względu na bezpieczeństwo podjęto decyzję o ewakuacji zamieszkałych w pobliskich domach osób.

W trakcie przeszukiwania posesji policjanci ujawnili i zabezpieczyli przedmioty pochodzące z okresu II wojny światowej. Wśród zabezpieczonych rzeczy znajdują się, m.in. bomby lotnicze, pociski artyleryjskie, miny przeciwpiechotne, granaty oraz kilkaset sztuk amunicji. Policjanci zabezpieczyli również kilkadziesiąt sztuk broni palnej w postaci pistoletów i karabinów. Wśród zabezpieczonych przedmiotów są także elementy broni, zapalniki, spłonki, skorupy pocisków, granaty oraz materiał wybuchowe pozyskiwane z niewypałów.

Część z tych przedmiotów została zabezpieczona przez saperów. Broń, jej elementy oraz amunicja została zabezpieczona przez policję do dalszych badań. Na miejscu zdarzenia jeszcze dzisiaj prowadzone są czynności.

Zatrzymani to mieszkańcy gm. Mełgiew w wieku 35 i 38 lat oraz 25-letni mieszkaniec Świdnika. Osoby te trafiły do policyjnego aresztu. Policjanci ustalają skąd pochodziły zabezpieczone, niebezpieczne przedmioty oraz w jakim celu były gromadzone przez mężczyzn.

Nadzór nad przebiegiem tych czynności prowadzi świdnicka prokuratura. Za nielegalne posiadanie broni i amunicji w myśl obowiązujących przepisów grozić może do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / pt)

Film Policjanci zlikwidowali niebezpieczny arsenał

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci zlikwidowali niebezpieczny arsenał (format flv - rozmiar 3.35 MB)

Powrót na górę strony