Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w narkobiznes

Data publikacji 01.03.2012

Policjanci z CBŚ, współpracując z funkcjonariuszami z Olesna, zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o uprawę znacznych ilości konopi indyjskich i wytwarzanie narkotyków. Wspólne działania doprowadziły do likwidacji trzech plantacji konopi i zabezpieczenia ponad tysiąca krzewów tej rośliny. Z zabezpieczonych roślin zatrzymani mogli wytworzyć 54 kilogramy marihuany o czarnorynkowej wartości około 1 350 000 zł. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Policjanci z CBŚ, prowadząc działania służące ograniczeniu przestępczości narkotykowej na Opolszczyźnie, ustalili, że na terenie powiatu oleskiego znajduje się duża plantacja konopi indyjskich. Funkcjonariusze przygotowali się do likwidacji wytwórni narkotyku i 22 lutego, przy wsparciu policjantów z KPP w Oleśnie, wkroczyli na teren prywatnej posesji, gdzie w zabudowaniach gospodarczych ujawnili profesjonalnie przygotowaną plantację konopi indyjskich. Około 500 krzewów rośliny, w różnych fazach wzrostu - zapewniających ciągłość produkcji narkotyku - uprawianych było przy pomocy profesjonalnych urządzeń do nawadniania, naświetlania i napowietrzania. Na terenie posesji policjanci zatrzymali zaskoczonego 40-latka i 45-latka -  młodszy z mężczyzn ukrył się przed policjantami na strychu w sianie. Ze zlikwidowanej plantacji mężczyźni mogli uzyskać 25 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 625 tys. złotych.

Kontynuując czynności w sprawie, tego samego dnia, funkcjonariusze przeszukali w Opolu miejsce zamieszkania jednego z zatrzymanych mężczyzn. W trakcie przeszukania policjanci z CBŚ, penetrując pomieszczenia domu jednorodzinnego, natrafili na instalację elektryczną, której istnienie sugerowało ukryte pomieszczenie z urządzeniami elektrycznymi o dużym poborze mocy. Pomieszczenie to znajdowało się w piwnicy domu, za maskującą ścianką działową. W nim funkcjonariusze ujawnili ponad 170 krzewów konopi indyjskich uprawianych przy pomocy profesjonalnych urządzeń. Z plantacji tej można było wyprodukować około 9 kilogramów narkotyku i uzyskać nielegalny dochód w wysokości około 225 tys. złotych.

Śledczy przedstawili mężczyznom zarzuty uprawy znacznej ilości konopi indyjskich, a sąd tymczasowo aresztował ich na trzy miesiące. Postępowanie w tych sprawach prowadzą policjanci z CBŚ pod nadzorem Wydziału V Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Na następną plantację konopi funkcjonariusze z CBŚ natrafili ponownie w powiecie oleskim. 27 lutego przed południem, przy współpracy z policjantami z KPP w Oleśnie oraz antyterrorystami z KWP w Opolu, przeszukali dwukondygnacyjny budynek mieszkalny. W pomieszczeniach domu funkcjonariusze znaleźli ponad 350 krzewów konopi indyjskich i służące do profesjonalnej uprawy lampy oświetleniowe, wentylatory, filtry powietrza i elektroniczne wyłączniki prądu. Urządzenia były zasilane pochodzącą z kradzieży energią elektryczną. Funkcjonariusze zatrzymali przebywających tam dwóch mężczyzn 42-latka i 37-latka oraz zabezpieczyli ponad 13 tys. złotych., telefony komórkowe, komputery i nośniki pamięci. Ze zlikwidowanej uprawy można było wyprodukować około 20 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości około 500 tys. zł.

Podejrzewani mężczyźni usłyszeli m.in. zarzuty uprawy znacznej ilości konopi indyjskich. Sąd jednego z podejrzanych aresztował na trzy miesiące, a wobec drugiego zastosował dozór policyjny.

(KWP w Opolu / mg)

Film Kolejne uderzenie w narkobiznes

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kolejne uderzenie w narkobiznes (format flv - rozmiar 7.09 MB)

Powrót na górę strony