Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli materiały pirotechniczne

Data publikacji 02.03.2012

Policjanci CBŚ, podczas akcji prowadzonej na terenie całego kraju, przejęli i zabezpieczyli materiały i urządzenia wybuchowe oraz substancje chemiczne mogące służyć do ich sporządzenia. Funkcjonariusze zatrzymali 20 osób.

W środę policjanci Centralnego Biura Śledczego KGP przeprowadzili na terenie całego kraju akcję wymierzoną w osoby mogące posiadać i produkować materiały wybuchowe. Policjanci przeszukali 22 miejsca zamieszkania wytypowanych osób. Zatrzymali 20 osób. Policyjni pirotechnicy z kilku województw, uczestniczący w akcji, zabezpieczyli ok. 10 kg materiałów pirotechnicznych, 16 samodziałowych urządzeń wybuchowych i duże ilości substancji chemicznych, które mogły zostać użyte do sporządzenia materiałów wybuchowych. Część materiałów policyjni saperzy zneutralizowali na poligonie.

Akcja ta była efektem stałego monitorowania stron internetowych, m.in. w poszukiwaniu informacji o transakcjach mogących stanowić potencjalne zagrożenie. Funkcjonariuszom CBŚ pomagali eksperci Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, policjanci z biura kryminalnego walczący na co dzień z cyberprzestępczością i funkcjonariusze Straży Granicznej, gotowi w każdej chwili do podjęcia działań minersko-pirotechnicznych.

Jak dotąd, większość z zatrzymanych osób usłyszała zarzuty nielegalnego posiadania i wyrobu materiałów wybuchowych. Są to w dużej mierze osoby młode, mogące nie zdawać sobie konsekwencji, jakie towarzyszą samodzielnej produkcji materiałów pirotechnicznych. Grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Trwają badania zatrzymanych przez policjantów przedmiotów i substancji. W zależności od wyników ekspertyz i wniosków z prowadzonego śledztwa może dojść do postawienia kolejnych zarzutów.

rh
 

Film Policjanci zabezpieczyli materiały pirotechniczne

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci zabezpieczyli materiały pirotechniczne (format flv - rozmiar 2.1 MB)

Powrót na górę strony