Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza handlująca anabolikami

Data publikacji 02.03.2012

Ponad 90 funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej uderzyło w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem anabolikami. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 19 osób, w tym przywódców grupy. Odbiorcami sterydów byli przede wszystkim mieszkańcy Ameryki Północnej. Zatrzymane osoby odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za pranie brudnych pieniędzy.

We wtorek 28 lutego dokładnie o godz. 6.00 rano 90 policjantów i strażników granicznych wkroczyło jednocześnie do 27 wytypowanych wcześniej pomieszczeń w Gdyni i okolicach. Z zebranych wcześniej informacji wynikało, że przebywają tam członkowie grupy przestępczej handlującej anabolikami. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 19 osób: 6 kobiet i 13 mężczyzn w wieku od 24 do 37 lat. Wśród nich byli przywódcy grupy.

Z ustaleń policjantów Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej i funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Komendy Morskiego Oddziału SG, którzy prowadzą sprawę, wynika, że grupa działała od marca 2008 roku. Stałe źródło dochodu uczyniła sobie z obrotu preparatami farmaceutycznymi. Przez Internet oferowała mieszkańcom USA, Kanady, Australii, Belgii i Francji środki o działaniu dopingującym, wpływającym na wzrost masy mięśniowej oraz wydolność organizmu. Każdy członek grupy miał swoje zadanie. Jedni zajmowali się paczkowaniem sterydów, inni - ich wysyłką za granicę. Środki pakowane były w opakowania po grach planszowych, a następnie ponownie specjalnie foliowane, tak by wyglądały jak oryginalne gry. Na każdej przesyłce figurował fikcyjny nadawca. Dodatkowo członkowie grupy namawiali podstawione osoby do odbierania pieniędzy za sprzedany towar i przekazywania ich następnie członkom grupy. Z szacunków policjantów wynika, że w ten sposób przywódcy grupy „wyprali” ok. 1,5 mln złotych i ponad 780 tys. dolarów.

W trakcie realizacji funkcjonariusze wkroczyli także do magazynu, gdzie grupa pakowała środki dopingujące. Na miejscu śledczy znaleźli kilkanaście kartonów wypełnionych anabolikami oraz setki zaadresowanych kopert przygotowanych do wysyłki za granicę.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 8 samochodów (w tym BMW X6, Mercedesa S500, Jeepa Grand Cherokee), biżuterię, zegarki, gotówkę, sprzęt RTV i AGD. Z uwagi na podejrzenie prania pieniędzy przez członków grupy prokurator wystąpił do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o zajęcie kont członków grupy. Łączna wartość zabezpieczonych przedmiotów i pieniędzy szacowana jest na ok. milion zł.

Zatrzymane osoby odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za pranie brudnych pieniędzy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Troje przywódców grupy najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Grozi im nawet 15 lat więzienia. Wobec pozostałych 16 zatrzymanych prokurator już zadecydował o zastosowaniu policyjnych dozorów.

To kolejna grupa przestępcza handlująca anabolikami rozbita w ostatnim czasie na Pomorzu. W grudniu zeszłego roku policjanci w ramach ogólnopolskiej realizacji zatrzymali 7 członków podobnej grupy. W akcji brało udział 80 policjantów, którzy jednocześnie weszli do 18 pomieszczeń. Funkcjonariusze odkryli wtedy także magazyn środków dopingujących.

(KWP w Gdańsku / mg)

Film Rozbita grupa przestępcza handlująca anabolikami

Opis filmu: anaboliki handel grupa

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita grupa przestępcza handlująca anabolikami (format flv - rozmiar 8.44 MB)

Powrót na górę strony