Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Student dostarczając pizzę propagował treści rasistowskie

Data publikacji 06.03.2012

Olsztyńscy policjanci zatrzymali 25-latka podejrzanego o propagowanie treści rasistowskich. Łukasz M. na drzwiach klatek schodowych i mieszkań zajmowanych przez osoby narodowości arabskiej, umieszczał naklejki z obraźliwym gestem oraz napisem nazywającym ich terrorystami i wzywającym do opuszczenia naszego kraju. Jak ustalili policjanci, 25-letni student poznawał adresy obcokrajowców rozwożąc pizzę. Mężczyzna wcześniej nie karany, jest powiązany ze środowiskiem olsztyńskich pseudokibiców. Teraz mieszkańcowi Olsztyna grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W połowie lutego br. olsztyńscy policjanci przyjęli pierwsze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - propagowaniu treści rasistowskich. Nieznany wówczas sprawca miał na drzwiach klatek schodowych i mieszkań zajmowanych przez osoby narodowości arabskiej, umieszczać naklejki z obraźliwym gestem i napisem nazywającym obcokrajowców terrorystami i wzywającym ich do opuszczenia naszego kraju.

Policjanci natychmiast przystąpili do wyjaśniania okoliczności tych zdarzeń. Kryminalni typowali osoby, które mogły mieć związek z tą sprawą, a także zbierali i na bieżąco weryfikowali informacje, które mogły pomóc w ustaleniu osoby podejrzanej o popełnienie tego przestępstwa.

Zebrany przez policjantów materiał wskazywał, że zdarzenia mogą mieć związek ze środowiskiem pseudokibiców. Funkcjonariusze rozpracowując to środowisko, ustalili osobę podejrzaną o popełnienie tego przestępstwa oraz mechanizm jej działania. Jak się okazało pracownik jednej z olsztyńskich pizzerii - Łukasz M. - zdobywał adresy obcokrajowców dowożąc im zamówiony posiłek. Po dostarczeniu pizzy, 25-letni student, na drzwiach klatki schodowej, mieszkania, umieszczał naklejki z obraźliwym gestem i napisem. Policjanci odnotowali pięć takich zdarzeń.

Dzisiaj rano kryminalni zapukali do drzwi mieszkania Łukasza M. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony. Nie spodziewał się, że w ogóle zostanie zatrzymany. Policjanci przeszukali jego mieszkanie i samochód. W pojeździe 25-latka zabezpieczyli ponad 30 sztuk naklejek.

Mieszkaniec Olsztyna nie kwestionował swojej winy, przyznał, że nie darzy sympatią osób narodowości arabskiej. Mężczyźnie, który nie był wcześniej karany grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Na chwilę obecną z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna działał sam. Funkcjonariusze wyjaśniają, skąd Łukasz M. miał obraźliwe naklejki.

(KWP w Olsztynie / mw)
 

Powrót na górę strony