Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gliniarz z konikiem – policyjny zespół "Snajper"

Data publikacji 14.07.2007

Raz, dwa, trzy aż membrana cała drży to jest próba mikrofonu. Czekaj więc zespół niech nastroi się żeby zacząć koncert grać... - wykrzykuje do mikrofonu ochrypły głos sierż. sztab. Mariusza Bieleckiego, założyciela i wokalisty "Snajpera". On i jego trzech kolegów ze stołecznej Policji czasem odwieszają na haki kabury a w ręce biorą gitary i mikrofony.

Policyjny zespół "Snajper" istnieje od czterech lat. Tworzą go trzej policjanci i cywil. Sierż. sztab. Mariusz Bielecki, na co dzień pracujący w Policji sądowej, jest założycielem i wokalistą zespołu "Snajper". Drugim ze starego składu jest asp. Krzysztof Wiejak z wydziału do walki z korupcją w KSP – perkusja. Trzecim, sierż. sztab. Robert Miklasiński, który tak jak wokalista pracuje w Policji sądowej. On gra na gitarze basowej. Jedynym cywilem jest najmłodszy z grających na gitarze Krzysztof Ugorowski. Na co dzień policyjni rockmani pełnią swoją służbę w kilku jednostkach stołecznej Policji.

- Zespół powstał po "Wieczorze z poezją" w Komendzie Stołecznej Policji 2003 r., w którym wziąłem udział i tak naprawdę to wtedy zapadła decyzja o powołaniu go do życia. To prawda, że od początku skład zmienił się kilka razy, ale wokalista pozostaje wciąż ten sam - mówi sierżant Bielecki.

W pracy te same twarze wciąż
Wbijają w ciebie sępi wzrok
By z twojej premii wyrwać coś
Czekają na najmniejszy błąd

"Szary film"

Skąd nazwa zespołu "Snajper"?

- Nazwę zespołu wymyśliłem sam. Rozważamy jej zmianę, bo skojarzenia z nazwą "snajper" są raczej negatywne. Gramy rocka chcąc w ten sposób przekonać innych rockmanów do policjantów, których nie zawsze dobrze się kojarzy. Jesteśmy najlepszym dowodem na to, że funkcjonariusz może też być rockmanem.

Jak dotąd zespół, ma w swoim repertuarze 11 piosenek autorskich i kilkanaście coverów, m.in. teksty Budki Suflera i Dżemu. Niektórzy przez granie nie swoich tekstów zarzucają im naśladownictwo rockowych grup. Udało się też wydać własną płytę. Nagrali na niej dziewięć kawałków wśród, których znalazły się "Muzyka do jazdy", "Przebaczyć", "Pasjans", "Szary film". O "Snajperze" więcej można przeczytać na ich stronie internetowej: www.snajper.band.prv.pl

- Prezentujemy muzykę autorską, osadzoną w klimatach starego, dobrego rocka. Piszę teksty i trochę komponuję a nad resztą czuwają pozostali. Przymierzamy się też do nagrania profesjonalnego krążka – mówi wokalista "Snajpera".

Rockmani spotykają się raz w tygodniu w sali teatru policyjnego Komendy Głównej Policji - SCENA 07 przy ul. Domaniewskiej w Warszawie i tam ćwiczą przed koncertami. Zostali objęci patronatem przez Wydział Upowszechniania i Promocji Kultury w KGP w Teatrze Scena 07 w Warszawie.

- Każdy z nas służy w innej jednostce i trudno jest nam wygospodarować na granie więcej czasu. Poza tym mamy też inne obowiązki i swoje rodziny. To nasza pasja i chodzi o zadowolenie a nie obowiązek – podkreśla basista zespołu Robert Miklasiński.

Droga wolna można iść
             byle by nie opaść z sił

Biec przed siebie
             i nie patrzeć w tył

Za plecami czyha śmierć
           wymierzona w serce me

Czy dosięgnie właśnie,
             mnie w tej grze

"Snajper"

Czy można jeszcze
             odmienić ten świat

Wyleczyć głęboko
            zabliźnione w nim rany
Aby mógł powstać
             ze zgliszczy zła

I trwać dalej
             w pełni sił z nami

"Pytania bez odpowiedzi"

Policyjny zespół "Snajper" każdego roku gra podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dumni są przede wszystkim z ubiegłorocznego koncertu w Ustce, na którym zaskoczyła ich przyjęciem rozbawiona publiczność. W swoim dorobku mają m.in. pierwsze miejsce w przeglądzie zespołów rockowych w Szydłowcu, wyróżnienie na festiwalu w Teresinie. Grali wspólnie z Braćmi Cugowskimi, Rezerwatem, Brathankami, Justyną Steczkowską, Krystyną Giżowską, Eleni.

Założyciel i wokalista zespołu "Snajper" - sierżant Mariusz Bielecki, przygodę z muzyką rozpoczął w szkole podstawowej śpiewając w chórze szkolnym. Od szesnastego roku życia gra na gitarze akustycznej. Jest samoukiem. Próbował też dwukrotnie swoich sił w muzycznej "Szansie na sukces" (1997 i 2002), w której otrzymał wyróżnienie od zespołu Maanam i później w "Drodze do gwiazd" (2000). W swoim dorobku ma kilka zwycięstw w konkursach muzycznych m.in. w konkursie Radia Kolor "Carlo Rossi Kobiety i Śpiew". Jest także laureatem konkursu "Kareoke przebojów Budki Suflera". W nagrodę uczestniczył w nagraniu piosenki "Jolka, Jolka" w lubelskim studio Hendrix, która ukazała się w XII części Leksykonu Budki Suflera.

W najbliższym czasie wokalista zespołu "Snajper" wystąpi na koncercie galowym Drugim "Przystanku PaT", zorganizowanym w dniach 31 lipca – 4 sierpnia 2007 w Nidzicy.

Małgorzata Witer

     

     

Powrót na górę strony