Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia przed Euro 2012

Data publikacji 07.03.2012

Policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Policji w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. doskonalili umiejętności przywracania ładu i porządku publicznego podczas imprez masowych na stadionach. W rolę agresywnych kibiców wcielili się uczniowie klasy policyjnej z Czerwieńska. Ćwiczenia odbyły się w oparciu o plan sytuacyjny odzwierciedlający hipotetyczne sytuacje podczas Euro 2012 w Poznaniu.

Wielkimi krokami zbliża się największa w historii polskiej piłki nożnej impreza sportowa zorganizowana w naszym kraju. Do zabezpieczenia jej przygotowują się nie tylko policjanci w miastach- gospodarzach, ale również policjanci z innych województw, w tym lubuscy, którzy będą wspierać swoich kolegów w Poznaniu. Po szkoleniu policyjnych formacji na stadionie żużlowym w Gorzowie, przyszedł czas na manewry zwartych pododdziałów w Zielonej Górze.

Ćwiczenia odbyły się w oparciu o plan sytuacyjny odzwierciedlający hipotetyczne sytuacje podczas Euro 2012 w Poznaniu. Jeden ze scenariuszy dotyczył zabezpieczenia ciągów komunikacyjnych prowadzących na stadion miejski (głównie ulicy Grunwaldzkiej) w momencie pojawienia się grypy kibiców manifestujących przynależność klubową. Wśród nich były osoby nietrzeźwe. Zadaniem policjantów było zablokowanie tej ulicy w celu uniemożliwienia przejścia zorganizowanej agresywnej grupy pseudokibiców w rejon strefy kibica z jednoczesną próbą jej rozproszenia i zatrzymania osób agresywnych. Drugi scenariusz dotyczył powracających autokarem kiboli, którzy zatrzymują się na jednej z przydrożnych stacji i jak się okazało, kilku z nich popełniło przestępstwo. Po zatrzymaniu przez policjantów autokaru wszystkie osoby zostały wezwane do jego opuszczenia. Część z nich nie zastosowało się do wezwań policjantów. Zostali wyprowadzeni i zatrzymani.

Manewry odbyły się przy współudziale uczniów klasy policyjnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czerwieńsku.

Policjanci dziękują uczniom i ich opiekunom za udział w zajęciach.

(KWP w Gorzowie / mw

Galeria zdjęć >>

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.78 MB)

Powrót na górę strony