Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy alarm wywołany przez 17-latka

Data publikacji 13.03.2012

W miniona niedzielę (11.03) siedlecka komenda otrzymała informację, że pod jednym z supermarketów na ternie miasta podłożony jest ładunek wybuchowy. Natychmiast podjęto działania mające na celu jego lokalizację i neutralizację. Jednak okazało się, że cała sytuacja była bezmyślnym dowcipem w wykonaniu 17-latka. Sprawca tego specyficznego „dowcipu” już przebywa w policyjnym areszcie.

Około godz. 16:00 siedlecka komenda otrzymała informację, że pod jednym z supermarketów w mieście podłożony jest ładunek wybuchowy. W związku z powagą tej sytuacji, do wyjaśnienia sprawy skierowano znaczne siły policyjne. Podczas wykonanych przez funkcjonariuszy sprawdzeń 17 dużych placówek handlowych na terenie miasta nie potwierdzono zagrożenia bombowego i z dużym prawdopodobieństwem ustalono, że jest to po prostu głupi dowcip. Po dokładnych sprawdzeniach obiektów przypuszczenia funkcjonariuszy zostały potwierdzone. Po kilkunastu godzinach od otrzymania tej informacji ustalono również jej autora, a okazał się nim 17-letni mieszkaniec gm. Kotuń. Obecnie przebywa on w policyjnym areszcie.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń pracujących przy tej sprawie policjantów sprawca wykonał telefon wywołujący fałszywy alarm, gdy był pod wpływem alkoholu i chciał w ten sposób popisać się przed kolegą, z którym razem pił. Siedlecka komenda rozważa teraz możliwość obciążenia „dowcipnisia” kosztami prowadzonej akcji, które śmiało wstępnie można określić na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Za czyn ten zatrzymanemu grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Alarmy bombowe stają się coraz częstszym problemem. Wezwania takie najczęściej mają charakter głupiego żartu, a reakcja na takie zawiadomienie angażuje wiele służb i generuje wysokie koszty.

W związku ze wzrastającą liczbą fałszywych alarmów bombowych Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zaostrzyć kary dla sprawców fałszywych alarmów. Osoba wszczynająca fałszywy alarm bombowy mogłaby być skazana na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz obciążona grzywną nawet do jednego miliona złotych. Skazaną za wszczęcie alarmu będzie mogła zostać osoba już w wieku 15 lat. Kary dla sprawców fałszywych alarmów bombowych znajdą się w wykazie przestępstw, za które nieletni będą mogli być karani jak dorośli.

(KWP w Radomiu / pt)

Powrót na górę strony