Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polskie szkolenia i świętokrzyskie działania docenione w Berlinie

Data publikacji 13.03.2012

27 lutego br. w Berlinie odbyło się spotkanie mające na celu wymianę doświadczeń Policji polskiej i niemieckiej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw motywowanych uprzedzeniami i dyskryminacją tzw. z nienawiści (hate crimes).

W spotkaniu, którego organizatorem był ODHIR (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka działające przy OBWE) oraz American Jewish Committee udział wzięli m.in. Pani Florian Hohenberg – Dyrektor Departamentu ds. Tolerancji i Antydyskryminacji ODHIR, Pani Deidre Berger – Dyrektor American Jewish Committee, Pan Adreas Podding – Komendant Akademii Policji w Berlinie, przedstawiciele Szkoły Policji w Brangenburgii oraz przedstawiciele Policji Federalnej Niemiec.

Stronę polską reprezentowali: Pani Wirginia Prejs z Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków MSW, podinsp. Gerard Bah - Pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz Pan Rafał Pankowski - przedstawiciel Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

Rozwiązania zaprezentowane przez stronę polską spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników. Ogromne wrażenie wywołała sama liczba przeszkolonych do chwili obecnej funkcjonariuszy w całym kraju - 38.000. Warsztaty realizowane w Polsce zostały wskazane jako wzorcowe, zaś omówiony sposób ich realizacji na przykładzie województwa świętokrzyskiego został bardzo wysoko oceniony przez uczestników i rekomendowany jako dobra praktyka.

Niemieckich stróżów prawa zainteresował także program profilaktyczny realizowany przez Policję świętokrzyską „Przyjazny Kibic” zwłaszcza w kontekście zbliżających się piłkarskich mistrzostw Europy. Należy zaznaczyć, że tak przedstawiciel ODHIR, Komendant Akademii Policjiw Berlinie, jak i reprezentant Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” wskazali na bardzo dobrą współpracę z Policją polską i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Zarówno strona polska jak i niemiecka były zgodne co do ogromnego znaczenia jakie ma współpraca Policji z organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami mniejszości.

(KWP w Kielcach /wm)

Powrót na górę strony
Polska Policja