Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jaworski policjant w elitarnym gronie zdobywców Korony Gór Polski

Data publikacji 14.03.2012

Jaworski policjant został członkiem elitarnego grona zdobywców Korony Gór Polski. Zdobył szczyty od Wysokiej Kopy w Górach Izerskich po Tarnicę w Bieszczadach, pokonując w sumie wysokość ponad 32 tys. metrów.

Podinspektor Leszek Drabczyk z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze jako 502 osoba w Polsce stał się członkiem elitarnego grona zdobywców Korony Gór Polskich. Aby dostąpić tego zaszczytu, musiał zdobyć 28 najwyższych szczytów 28 głównych pasm górskich w Polsce. Swój marsz do sukcesu podinsp. Drabczyk rozpoczął od zdobycia we wrześniu 2008 roku Łysicy w Górach Świętokrzyskich, a zakończył wspinaczką w 2011 roku na Radziejową w Beskidzie Sądeckim. Aby zdobyć te 28 szczytów, musiał wejść łącznie na wysokość ponad 32 tys. metrów i przewędrować całą południową Polskę. Nie było to łatwe, ale pozwoliło policjantowi na sprawdzenie siebie w różnych sytuacjach i warunkach oraz zmusiło do przezwyciężania zwykłych ludzkich słabości, bez względu na to, czy było to zdobycie najniższej Łysicy w Górach Świętokrzyskich czy Rys w Tatrach. Niedawno, już w 2012 roku, po zweryfikowaniu wszystkich wyników policjant został zaproszony do Zabrza na VII spotkanie Loży Zdobywców Korony Gór Polskich. Tam został mu nadany zaszczytny tytuł oraz wręczone insygnia. Warto podkreślić, że do tego prestiżowego grona należy jedynie 505 osób w całej Polsce.

Podinspektor Leszek Drabczyk na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Jaworze. Jest wielkim miłośnikiem gór oraz górskich wędrówek, a także jednym z najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy jaworskiej komendy legitymującym się 30-letni stażem pracy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że umiejętnie potrafi łączyć pracę zawodową z działalnością społeczną. Jako ekspert do spraw nieletnich na co dzień zajmuje się młodzieżą trudną, z rodzin zagrożonych i patologicznych. Jest autorem szeregu programów profilaktycznych realizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze, których głównym celem jest rozbudzenie zamiłowań turystycznych, krajoznawczych, prozdrowotnych, ekologicznych oraz przeciwdziałanie demoralizacji nieletnich. Na bazie jego projektu powstała w Jaworze świetlica terapeutyczna. W ramach autorskiego programu profilaktycznego „Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży” podinsp. Drabczyk ma możliwość równoległego spełniania swojej pasji związanej z szeroko rozumiana turystyką. Ponadto, od lat szkolnych, czyli od ponad 36 lat, jest czynnym działaczem PTTK, a od 7 lat pełni funkcję prezesa zarządu Oddziału PTTK Ziemii Jaworskiej. Cała praca zawodowa oraz społeczna policjanta związana jest z działaniem na rzecz dzieci i młodzieży. Za tą działalność był wielokrotnie wyróżniany zarówno przez resort, w którym pracuje, jaki i władze oświatowe czy samorządowe. Został również doceniony przez mieszkańców powiatu jaworskiego zdobywając w 2000 r. tytuł "Najlepszego Policjanta".

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony