Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brawurowa akcja CBŚ

Data publikacji 14.03.2012

Pięciu mężczyzn zamieszanych w przejmowanie transportów z towarami zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Sprawcy przejęli sześć transportów ze stalą o wartości ponad miliona złotych. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Podejrzani podszyli się pod jedną z polskich firm z okolic Szczecina. Posługiwali się sfałszowanymi dokumentami, między innymi licencją na transport międzynarodowy. Na europejskiej giełdzie transportowej licytowali zlecenia na transport różnorodnych towarów. To właśnie współpraca z Europejską Giełdą Transportową przyczyniła się do zatrzymania sprawców na gorącym uczynku.

Po otrzymaniu informacji, że jeden z transportów został załadowany na samochód ciężarowy, który poruszał się na skradzionych tablicach rejestracyjnych (z okolic Poznania), w sprawę zaangażowali się oficerowi CBŚ. Zebranie szczegółowych informacji i natychmiastowa analiza dokumentacji spowodowały skuteczne przeprowadzenie policyjnej zasadzki. Policjanci Centralnego Biura Śledczego wraz z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zlikwidowali grupę przestępczą, która w ciągu kilku godzin potrafiła przechwycić towary mieszczące się na 6 samochodach ciężarowych. Auta po załadunku znikały z towarem, który nigdy nie trafiał do odbiorców. Oficerowie CBŚ uważają, że mieli do czynienia z trudnym przeciwnikiem. Sprawcy działali niezwykle ostrożnie, żeby nie skierować na siebie żadnych podejrzeń.

W piątek (2 marca) w jednej z miejscowości pod Gdańskiem w czasie przeładunków skradzionych transportów na terenie specjalnie wynajętego magazynu zatrzymanych zostało czterech mężczyzn. Piątego mężczyznę zatrzymano na stacji paliw, już po przeładowaniu towaru, bezpośrednio po opuszczeniu magazynu przeładunkowego. Precyzyjnie przeprowadzona akcja funkcjonariuszy CBŚ udaremniła przejęcie 6 transportów. W wyniku podjętych działań zabezpieczono skradzione tablice rejestracyjne, sfałszowane dowody rejestracyjne, sfałszowane dowody osobiste oraz towar o wartości ponad miliona złotych. Podejrzani mogli w podobny sposób przejąć wiele innych transportów w całej Europie, a wartość skradzionych towarów może wynieść wiele milionów złotych.

Pięciu podejrzanych mężczyzn, na wniosek Prokuratury Rejonowej Poznań Nowe Miasto i decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu, zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.

(KWP w Poznaniu / pm)

Film Brawurowa akcja CBŚ

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Brawurowa akcja CBŚ (format flv - rozmiar 5.41 MB)

Powrót na górę strony