Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany z zabytkowymi ikonami

Data publikacji 16.03.2012

Do policyjnego aresztu trafił 36-letni obcokrajowiec, przy którym ujawniono 5 zabytkowych ikon oraz drewniany krzyż. Mężczyzna nie posiadał na te rzeczy dokumentów związanych z opłatą publiczno-prawną oraz potwierdzających fakt zgłoszenia towarów na granicy.

Przedwczoraj (14.03) około godz. 17.30 patrol Izby Celnej powiadomił dyżurnego KMP w Siedlcach o zatrzymaniu na drodze krajowej 2 w okolicach miejscowości Chromna 36-letniego obcokrajowca, przy którym ujawniono 5 ikon oraz drewniany krzyż. Mężczyzna nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających prawo własności czy też pochodzenie tych rzeczy, nie miał też dokumentów związanych z opłatami i potwierdzających fakt zgłoszenia towarów na granicy.

Przeprowadzone w siedleckiej komendzie wstępne oględziny obrazów i krucyfiksu z udziałem konserwatora zabytków wskazują, że są one oryginalne, a ich pochodzenie określono wstępnie na przełom XVII i XVIII wieku.

Cudzoziemiec został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy natomiast ikony i krzyż zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. 36-latek odpowie najprawdopodobniej za czyn z art. 86 par. 1 kks, tj. przewożenie z zagranicy towarów w postaci obrazów zabytkowych ikon bez dokonania zgłoszenia celnego i uiszczenia opłat.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony