Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012

W trakcie przejazdu przez Zamość autokar, którym podróżuje grupa kibiców, zostaje zatrzymany przez zamaskowanych napastników. Sprawcy uzbrojeni są w broń palną. Podczas napadu dwóch kibiców zostaje rannych. Napastnicy przejmują autobus i przetrzymują podróżnych jako zakładników. Przypadkowy świadek o zajściu informuje dyżurnego zamojskiej policji. Ten czarny scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo – sztabowych, które realizowane są w Zamościu. Ćwiczenia praktyczne rozpoczęły się dzisiaj o godz. 11:00 przy ul. Męczenników Rotundy w Zamościu.

W ramach programu Komisji Europejskiej „Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka dla bezpieczeństwa” Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie realizuje projekt „Terroryzm – Policja – Bezpieczeństwo – Euro 2012”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych, jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań.

W ćwiczeniach, które rozpoczęły się na terenie Zamościa w poniedziałek i potrwają do soboty, udział weźmie 250 uczestników – w tym przedstawiciele policji hiszpańskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej. Scenariusz działań przewiduje sytuację związaną z zamachem terrorystycznym na autobus, którym podróżuje grupa niemieckich kibiców jadących na mecz pomiędzy narodowymi drużynami Niemiec i Hiszpanii. Napastnicy są uzbrojeni. Podczas ataku ranią dwóch kibiców. Sprawcy przejmują autokar i przetrzymują podróżnych jako zakładników. Przypadkowy świadek zajścia informuje o zdarzeniu dyżurnego zamojskiej policji.

Choć wszystko odbywać się będzie według z góry opracowanego scenariusza - a w konsekwencji terroryści zostają zatrzymani i obezwładnieni - to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje możliwość doskonalenia umiejętności w specyficznych i trudnych warunkach. To również doskonała okazja do wypracowania umiejętności współdziałania z policjantami z innych jednostek w kraju i za granicą, jak również możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń. Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 11:00 przy ul. Męczenników Rotundy w Zamościu.

Całość przedsięwzięcia prowadzona jest pod bacznym okiem obserwatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, jak i Komendy Głównej Policji. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą natomiast cenny materiał szkoleniowy dla wszystkich uczestników projektu.

(KWP w Lublinie / pt)
 

Powrót na górę strony