Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012

Data publikacji 18.03.2012

W trakcie przejazdu przez Zamość, autokar, którym podróżuje grupa kibiców zostaje zatrzymany przez zamaskowanych napastników. Sprawcy uzbrojeni są w broń palną. Ten "czarny" scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo - sztabowych, które zrealizowane zostały w Zamościu.

W ramach programu Komisji Europejskiej "Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka dla bezpieczeństwa" Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie realizuje projekt "Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012". Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań.

W ćwiczeniach, które rozpoczęły się na terenie Zamościa w poniedziałek, a kończą dzisiaj udział wzięło 250 uczestników - w tym przedstawiciele policji hiszpańskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej. Scenariusz działań przewidywał sytuację związaną z zamachem terrorystycznym na autobus, którym podróżowała grupa niemieckich kibiców jadąca na mecz pomiędzy narodowymi drużynami Niemiec i Hiszpanii. Napastnicy byli uzbrojeni. Podczas ataku rany odniosło dwóch kibiców. Sprawcy przejęli autokar i przetrzymywali podróżnych jako zakładników. Przypadkowy świadek zajścia poinformował o zdarzeniu dyżurnego zamojskiej policji.

Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza - a w konsekwencji terroryści zostali zatrzymani i obezwładnieni - to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje jego uczestnikom możliwość doskonalenia umiejętności w specyficznych i trudnych warunkach. To również doskonała okazja do wypracowania umiejętności współdziałania z policjantami z innych jednostek w kraju i za granicą, jak również możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń.

Udział w operacji brali policyjni antyterroryści z Lublina wspierani przez swoich kolegów z innych miast Polski oraz funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W pierwszej kolejności teren zabezpieczali jednak miejscowi policjanci z zamojskiej komendy. Ten scenariusz ćwiczeń był także doskonałym sprawdzianem dla zespołu policyjnych negocjatorów. Swoje umiejętności sprawdzili też sztabowcy, policjanci służb kryminalnych i ruchu drogowego. Niezbędna okazała się pomoc służb logistycznych. W tej sytuacji sprawdziły się też inne służby ratunkowe. Na miejscu była więc straż pożarna i służby medyczne. W pobliżu szybko postawiono namioty, gdzie wszystkie służby przygotowywały się do rozwiązania sytuacji kryzysowej.

Dzięki wydajnej pracy policyjnych negocjatorów, porywacze zwolnili pięciu zakładników. Po tych kolejnych ustaleniach w najmniej oczekiwanym momencie antyterroryści przystąpili do szturmu. Odbicie i uwolnienie zakładników oraz zatrzymanie porywaczy trwało zaledwie 9 minut. Nikt nie odniósł obrażeń. Ćwiczenia były też sprawdzianem dla służb prasowych i mediów.

Już kilka minut po zakończonej akcji podsumowano jej efekty. Swoje oceny przedstawili sztabowcy, dowódcy operacji oraz przedstawiciele policji niemieckiej i hiszpańskiej. Wszystkie te uwagi, będą doskonałym elementem to doprecyzowania pewnych zadań zarówno w zakresie realizacyjnym, sztabowym jak i logistycznym. Ta operacja to jedno z trzech zadań tego unijnego projektu. Kolejnym zadaniem dla lubelskich policjantów będą ćwiczenia związane z działaniami na kolei i stadionie. Pierwsze odbędą się pod koniec marca, a kolejne w kwietniu.

źródło: KWP Lublin

Film Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012 (format flv - rozmiar 10.15 MB)

Powrót na górę strony