Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledztwo w sprawie śmierci Jasia

Data publikacji 19.03.2012

Policjanci z Cieszyna ustalają okoliczności śmierci i tożsamość małego chłopca, którego zwłoki znaleziono w piątek 19 marca 2010 r. w Cieszynie. Leżące w stawie hodowlanym na peryferiach miasta ciało dziecka, zauważyli dwaj przechodzący obok chłopcy. Śledztwo zostało przedłużone do końca kwietnia 2012 roku.

W piątek 19 marca 2010 r. około 16.00 dwaj chłopcy przechodzący obok stawu hodowlanego na peryferiach Cieszyna zauważyli leżące w nim zwłoki. O makabrycznym odkryciu powiadomili rodziców, a ci z kolei - policjantów. Wspólnie ze strażakami wyłowiono ze stawu ciało - z wyglądu około 3-letniego chłopczyka. Od samego początku śledztwa policjanci zaczęli nazywać dziecko imieniem Jaś, aby miał chociaż imię. Nikt nie chciał mówić o nim "ciało" czy "nieznane zwłoki".

Prokurator nadzorujący czynności zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok, której wyniki wskazują na uraz jamy brzusznej, jako przyczynę śmierci. Dodatkowo biegły patolog określił uszkodzenia naskórka na twarzy i nodze, jako rany powstałe już prawdopodobnie po śmierci oraz wiek dziecka na około 2 lata. Zarówno w polskich, jak i w czeskich policyjnych bazach danych nie było informacji o zgłoszeniu zaginięcia i poszukiwaniach takiego dziecka.

Kilka dni później policyjni eksperci kryminalistyki sporządzili kolejny wizerunek chłopczyka, który zaprezentowali na stronach internetowych Policji. Ponadto opublikowano portrety dziecka, przygotowywane z pomocą naukowców Uniwersytetu Śląskiego. Mimo tysięcy miejsc, w jakich pojawił się wizerunek dziecka: w jednostkach policji, placówkach służby zdrowia i innych instytucjach, a także we wszystkich mediach, nadal nie zgłosił się nikt, komu zaginęłoby dziecko.
Ekipa śledczych postanowiła sprawdzić kilkadziesiąt tysięcy rodzin w województwie śląskim, w których był chłopiec w wieku zbliżonym do Jasia. Do takiego zadania zaangażowano setki funkcjonariuszy w województwie śląskim. Niestety, poszukiwania nie przyniosły pozytywnego rezultatu.

W międzyczasie policjanci cały czas sprawdzają informacje, które napływają do cieszyńskiej komendy. Grupa śledczych weryfikuje różne wątki, które pojawiły się w wyniku otrzymanych informacji. Nadal nie ma przełomu w śledztwie. W mediach pojawiają się kolejne informacje, jakoby matka wraz z dzieckiem łudząco podobnym do Jasia, była widziana w Bielsku-Białej. Śledczy od pewnego czasu również sprawdzali tę informację, o której szeroko mówiono w mediach. Informacja ta jednak nie zostaje potwierdzona. Również późniejsze informacje o bułgarskim pochodzeniu dziecka nie znajdują potwierdzenia w prowadzonym śledztwie. Nie prowadzono takiego wątku. Podczas śledztwa zabezpieczono wiele śladów z ubrań i ciała dziecka. Posłużą one jako materiał porównawczy w przypadku wytypowania osób, które mogły mieć związek z dzieckiem lub z jego śmiercią.

Do sprawy zaangażowano wielu ekspertów z dziedziny kryminologii i medycyny sądowej, którzy na podstawie zabezpieczonych śladów wykonali wiele badań genetycznych, toksykologicznych i biologicznych. Wyniki ich pracy posłużą jako kolejny materiał dowodowy w sprawie. Część badań jeszcze nie została zakończona. W ostatnim czasie śledczy z prokuratury otrzymali ekspertyzę, którą sporządzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyodrębnili tak zwane wysoko swoiste cechy indywidualne kodu DNA dziecka. Dzięki temu, gdyby w przyszłości uzyskano kod osoby, która mogłaby być członkiem rodziny dziecka, porównanie nie pozostawiłoby wątpliwości co do identyfikacji chłopca.

Śledczy otrzymali także ekspertyzę dotyczącą rodzaju i mechanizmu powstania urazów u dziecka. Potwierdziła ona wyniki sekcji zwłok, przeprowadzonej wkrótce po odnalezieniu ciała. Chłopiec zmarł w wyniku urazu jamy brzusznej, który spowodował pęknięcie jelita cienkiego i w konsekwencji - zapalenie otrzewnej.

Kontynuowane są przesłuchania osób, które płaciły kartami elektronicznymi za ubranka dziecięce, identyczne, jak chłopczyka. Policjanci wciąż weryfikują napływające informacje w sprawie dziecka. Do cieszyńskiej komendy trafiają informacje nie tylko z całego kraju, lecz także z zagranicy. Dotychczas nie przybliżyły one śledczych do rozwiązania sprawy.

Dzięki zainteresowaniu mediów sprawą śmierci Jasia i publikacją kolejnych artykułów w prasie, radiu, telewizji oraz Internecie na temat prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze ciągle otrzymują informacje z różnych źródeł. Otrzymują anonimowe listy, czasami docierają także do nich informacje telefonicznie lub e-mail. Od samego początku śledztwa sukcesywnie zweryfikowano kilkaset tego typu informacji, mogących przyczynić się do ustalenia tożsamości dziecka. Tego typu działania z dużym zaangażowaniem i nakładem pracy prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP Cieszyn i KWP w Katowicach. Śledztwo zostało przedłużone do końca kwietnia 2012 roku.

R Y S O P I S:
wiek z wyglądu około 2 lata, wzrost ok. 85 cm, szczupła budowa ciała, twarz pociągła, czoło wysokie, usta średniej wielkości, cera blada, włosy krótkie proste blond, uszy duże przylegające, nos mały, oczy kol. niebieskiego, uzębienie pełne.

U B I Ó R:

• kurtka ortalionowa ocieplona polarem kol. czerwonego ze ściągaczami, zapinana na zamek błyskawiczny. Na piersi dwie kieszenie zapinane na zatrzaski metalowe kol. jasnego. Pod kieszenią metka kol. niebieskiego z napisem „MINI MONI”;

• szary sweterek typ polo w poprzeczne paski biało czerwone, zapinany w górnej części na guziki metalowe z wytłoczonym napisem o treści „COOL CLUB”, na wysokości piersi po lewej stronie znajdują się dwie naszyte aplikacje przedstawiające kotwicę kol. czerwonego oraz statek kol. biało – czerwono - brązowego;

• bluza polarowa kol. czerwono - granatowego zapinana na zamek błyskawiczny kol. niebieskiego. Po prawej stronie wzdłuż zamka znajdują się napisy kol. ciemnego o treści: „DEEPER INTER TRIBE OLD INDIAN LEGENDS”;

• spodnie kol. ciemnego typu bojówki z bocznymi kieszeniami zapinanymi na guziki;

• buty typu traper za kostkę skóropodobne kol. brązowego, przód buta obszyty materiałem skóropodobnym kol. ciemnego, z czarną podeszwą rozmiar 22, na podeszwie wytłoczony napis o treści „KIDS”, sznurowane i zapinane na rzep na którym znajduje się naszyta aplikacja o treści „TREK STAR”;

• rajstopy frotowe kol. niebieskiego;

• czapka z włóczki kol. biało - niebieskiego z czerwonymi aplikacjami;

• rękawiczki z włóczki kol. niebiesko - czerwono - białego.

Wszystkie osoby, które mogą mieć w tej sprawie jakiekolwiek informacje, lub wiedzą coś na temat zaginięcia podobnego dziecka, proszone są o kontakt z cieszyńskimi policjantami pod numerem telefonu 33 851-62-00, 33 851-62-55, lub z najbliższą jednostką policji – tel. 997 i 112.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony