Zatrzymani pseudokibice
Wrocławscy i lubińscy policjanci podczas imprez sportowych organizowanych w tych miastach zatrzymali kilku pseudokibiców, którzy złamali przepisy prawa. Sprawcy m. in. odpalili race świetlne na obiekcie, naruszyli nietykalność cielesną pracownika ochrony oraz usiłowali wejść na stadion, przeskakując ogrodzenie. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.
Weekend dla dolnośląskich policjantów był czasem wytężonej pracy. Od piątku do niedzieli na terenie województwa odbyło się wiele imprez sportowych. Niestety podczas dwóch z nich, we Wrocławiu i Lubinie, doszło do złamania przepisów prawa przez jej uczestników. Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie i Samodzielnego Pododdziału Policji z Legnicy zatrzymali dwie osoby podejrzane o posiadanie oraz odpalenie rac świetlnych podczas imprezy sportowej. Do zdarzenia doszło 16 marca w Lubinie, podczas meczu piłkarskiego pomiędzy drużynami Zagłębia Lubin i Widzewa Łódź. Spotkanie przebiegało spokojnie do pewnego momentu. W trakcie trwania meczu piłkarskiego, w sektorze za jedną z bramek, kilku pseudokibiców odpaliło race świetlne. Funkcjonariusze po tym zdarzeniu rozpoczęli identyfikację osób odpowiedzialnych za posiadanie i odpalenie materiałów pirotechnicznych. Policjanci bezpośrednio po zakończeniu meczu zatrzymali dwóch pseudokibiców. Zatrzymani to mieszkańcy województwa łódzkiego w wieku 25 i 26 lat. Ponadto przed rozpoczęciem spotkania pracownicy ochrony zatrzymali 29-letnią mieszkankę województwa małopolskiego, która usiłowała wnieść na stadion środki pirotechniczne. Pseudokibice odpowiedzieli za swoje czyny już przed sądem. Kobieta została ukarana przez sąd grzywną w wysokości 1800 złotych oraz dwuletnim zakazem stadionowym, a mężczyźni grzywną w wysokości 2800 złotych i również dwuletnim zakazem stadionowym.
We Wrocławiu policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, podejrzanych o złamanie przepisów prawa w trakcie trwania imprezy masowej. Zatrzymani są mieszkańcami powiatu świdnickiego, dzierżoniowskiego, trzebnickiego oraz wrocławskiego. Jak się okazało, sprawcy złamali różne przepisy, m.in. : niestosowanie się do poleceń pracowników ochrony oraz naruszenie nietykalności cielesnej jednego z nich, wejście na stadion w miejscu niedozwolonym, usiłowanie wejścia na stadion, będąc pod wpływem alkoholu. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze obecnie wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń. Zebrane w tych sprawach materiały zostaną przesłane do sądów, które podejmą decyzje w stosunku do osób zatrzymanych. Za naruszenie nietykalności cielesnej pracowników służby porządkowej może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat, za posiadanie środków odurzających grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
(KWP we Wrocławiu / mg)