Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrole skupów złomu

Od rana w całym województwie lubuskim Policja wspólnie z SOK i pracownikami telekomunikacji kontroluje punkty skupu złomu. Podczas działań funkcjonariusze sprawdzą, czy do miejsc tych nie trafiają metalowe elementy uzyskane w wyniku kradzieży.

Wspólne działania rozpoczęły się w poniedziałek nad ranem. Przez cały dzień lubuscy policjanci wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami telekomunikacji odwiedzą większość skupów złomu na terenie województwa. Prowadzący kontrole sprawdzać będą, czy do miejsc tych nie trafiają metalowe elementy pochodzące z linii kolejowych, przewody sterownicze, zabezpieczenia lub kable telekomunikacyjn

Prowadzona wspólnie akcja powodowana jest dużą ilością kradzieży dokonywanych na szkodę PKP, zakładów ciepłowniczych i energetycznych. Sprawcy kradzieży z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć w skupie. Uzyskują za to drobne sumy pieniędzy, generując jednak straty idące w setki tysięcy złotych.

Działania złodziei złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się w przypadku kradzieży włazów zakrywających głębokie studzienki i zbiorniki lub elementów sterowania trakcji kolejowej. To, że do sytuacji takich dochodzi, potwierdza chociażby przypadek z minionego tygodnia. W Żaganiu zatrzymany został 26-latek, który zrywał przewody zasilające zwrotnice i obwody torowe na czynnym szlaku kolejowym. Sprawca kradzieży usłyszał łącznie sześć zarzutów, a w ostatni weekend decyzją sądu trafił do aresztu.

Prowadzący kontrole policjanci potwierdzają, że w większości przypadków elementy, które nielegalnie trafiają do skupów, należą właśnie do kolei. Tak było w przypadku jednego z punktów w Gorzowie, gdzie podczas dzisiejszej kontroli odnaleziono śruby i stalowe elementy mocujące szyny do podkładów kolejowych. Aktualnie trwają ustalenia osoby, które przedmioty te do skupu dostarczyła.

Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z wysokimi karami. Niedawna zmiana w prawie wprowadziła w życie art. 254a kk. Przepis ten w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy takich czynów muszą liczyć się z zaostrzoną odpowiedzialnością karną.

W przypadku popełnienia wymienionego w artykule przestępstwa osobie takiej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / wm)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.88 MB)

Powrót na górę strony