Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwanie ciała Joanny Matjaszek

Data publikacji 12.07.2007

W rejonie miejscowości Niwka koło Tarnowa trwają poszukiwania ciała Joanny Matjaszek, która od 2000 r. została uznana za zaginioną. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. policjanci krakowskiego "Archiwum X", policyjni płetwonurkowie, ratownicy krynickiej grupy GOPR-u z psami służbowymi, pracownicy naukowi Akademii Górniczo - Hutniczej wyposażeni w georadar.

Joanna Matjaszek zaginęła 3 listopada 2000 r. Miała wówczas 18 lat. Po raz ostatni widziano ją w miejscowości Niwka, gdzie mieszkał jej chłopak. Spotkała się wtedy z innymi młodymi znajomymi jej chłopaka.

Sprawą zaginięcia 18-latki zainteresowali się policjanci krakowskiego "Archiwum X" – zespołu, którego domeną jest rozwiązywanie skomplikowanych zagadek kryminalnych i spraw zabójstw, które wcześniej zostały umorzone.

Podejrzenia śledczych skoncentrowały się wokół osoby chłopaka Joanny. W trakcie przeszukania jego domu znaleziono m.in. torebkę damską, którą następnie świadkowie rozpoznali jako tę, którą w dniu zaginięcia miała ze sobą Joanna.

Początkowo niespójne i często zmieniane wyjaśnienia innych uczestników spotkania z czasem zaczęły określać kierunek dalszych ustaleń. Najpierw świadkowie twierdzili, że dziewczyna tego dnia wyjechała z Niwki do domu rodzinnego, potem jednak pojawiły się informacje, że Joanna powróciła do domu swojego chłopaka.

Zebrane informacje zaczęły układać się w logiczną całość, jednak do przedstawienia zarzutów brakowało wciąż corpus delicti - ciała zaginionej dziewczyny. Mimo kilkunastu akcji poszukiwawczych nie udało się go odnaleźć.

Wznowione w tej sprawie śledztwo przyniosło kilka informacji dotyczących miejsc, w których zwłoki mogły zostać ukryte (o opinię w tej kwestii zwracano się m.in. do florysty z Akademii Rolniczej w Krakowie).

W związku z pozyskaną wiedzą zorganizowano akcję poszukiwawczą z udziałem m.in. policyjnych płetwonurków, ratowników krynickiej grupy GOPR-u przeszkolonych na poszukiwanie osób zaginionych i zwłok (wraz z psami służbowymi), pracowników naukowych Akademii Górniczo – Hutniczej z georadarem.

Akcja poszukiwawcza zaplanowana została równolegle w dwóch miejscach – w lasach w miejscowości Niwka i w rejonie stawu w miejscowości Radłów.

Powrót na górę strony