Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice z bojówek aresztowani

Data publikacji 21.03.2012

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową zatrzymali 11 pseudokibiców z bojówek Widzewa określanych jako Destroyers Hooligans Widzew. Za udział w bójkach, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym, zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

19 marca br. we wczesnych godzinach rannych policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi dotarli niemalże jednocześnie pod 11 wytypowanych na terenie Łodzi adresów, gdzie zatrzymali pseudokibiców podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy to łodzianie w wieku od 26 do 34 lat, w większości wcześniej notowani już przez policję. Ośmiu z nich wchodzi w skład ścisłego kierownictwa bojówki Widzewa.

W ramach prowadzonej sprawy zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów obejmujących udział w zorganizowanej grupie przestępczej „DHW”, której celem było dokonywanie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, a także organizacja, a co za tym idzie, udział w konfrontacjach pseudokibiców. Dwie z tzw. ustawek zakończyły się śmiercią uczestnika bójki. Podejrzani odpowiedzą m.in. za konfrontację bojówek Widzewa Łódź i Lecha Poznań, do której doszło w czerwcu 2001 roku w miejscowości Opatówek. Okazała się ona śmiertelna dla pseudokibica z Łodzi, którego rannego koledzy podrzucili po powrocie z wyjazdu pod stację pogotowia ratunkowego, gdzie, mimo udzielonej pomocy lekarskiej, zmarł. W kolejnej „ustawce” również zginął jeden z kibiców, był to kibic Śląska Wrocław. Do tej bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi doszło w maju 2003 roku w miejscowości Walichnowy.

Zarzuty obejmują także konfrontacje bojówek Widzewa i Ruchu Chorzów z takimi samymi formacjami ŁKS-u i GKS-u Tychy, która miała miejsce we września 2003 roku w miejscowości Koziegłowy, z listopada tego samego roku „ustawkę” z fanatykami ŁKS w Aleksandrowie Łódzkim, w styczniu 2007 roku w Łodzi pobicie przez bojówkę Widzewa kibiców ŁKS-u powracających z meczu w Gdańsku oraz z 2011 roku z pseudokibicami Zagłębia Sosnowiec.

Łącznie zarzuty dotyczą sześciu konfrontacji na terenie kraju. Zorganizowana grupa przestępcza finansowana była najprawdopodobniej m.in. z pieniędzy pozyskanych od prawdziwych fanów tej dyscypliny sportu chociażby przy organizacji wyjazdów na mecze i z licytacji oraz sprzedaży gadżetów. 20 marca br., na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łodzi, sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 11 podejrzanych pseudokibiców. Sprawa pozostaje rozwojowa a policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania.

(KWP w Łodzi / mw)

Film Pseudokibice z bojówek aresztowani

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Pseudokibice z bojówek aresztowani (format flv - rozmiar 4.12 MB)

Powrót na górę strony