Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali podejrzanych o kradzież katalizatorów

Data publikacji 23.03.2012

Policjanci z KMP w Olsztynie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież. Przy użyciu skonstruowanej przez siebie piły wycinali oni spod samochodów katalizatory. Zainteresowaniem 21-latków cieszyły się auta dostawcze i vany. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że skradzione przedmioty mężczyźni sprzedawali jako części zamienne. Sebastian Cz. i Sebastian K. już usłyszeli 8 zarzutów kradzieży 10 katalizatorów z terenu miasta i powiatu.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie od kilku tygodni pracowali nad sprawą kradzieży katalizatorów. Kryminalni oprócz zbierania szczegółowych informacji dotyczących tych zdarzeń, ustalania świadków, typowania osób mogących mieć związek z tymi zdarzeniami, również szczególnie nocą obserwowali osiedlowe parkingi.

Wczoraj około godziny 2:00 w nocy policyjni wywiadowcy postanowili skontrolować jadącego ulicą Bałtycką kierowcę BMW. Zarówno kierowca, jak i pasażer nie potrafili jasno określić, co robili o tak późnej porze na jednej z ulic.

Policjanci podejrzewali, że mężczyźni mogą mieć związek z kradzieżami katalizatorów. Podejrzenia okazały się słuszne. Kryminalni w komorze silnika BMW znaleźli własnej konstrukcji piłę, służącą mężczyznom do popełniania przestępstw. Policjanci wyjaśniając szczegółowo okoliczności tych zdarzeń, ustalili mechanizm działania 21-latków.

Podejrzani od zeszłego roku, pod osłoną nocy na osiedlowych parkingach, typowali interesujące ich auta. Zwykle były to samochody dostawcze i vany. Schemat działania był prosty - jeden z mężczyzn kładł się pod auto, a następnie przy pomocy skonstruowanej przez siebie piły wycinał katalizator, wspólnik w tym czasie obserwował teren. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że skradzione przedmioty mężczyźni sprzedawali jako części zamienne.

Sebastian Cz. oraz Sebastian K. już usłyszeli 8 zarzutów kradzieży 10 katalizatorów z terenu miasta i powiatu. Mieszkańcy naszej gminy nie kwestionowali swojej winy i złożyli obszerne wyjaśnienia. Niewykluczone jest, że podejrzani już wkrótce wzbogacą się o kolejne zarzuty. Obecnie policjanci ustalają, czy zatrzymani mężczyźni ograniczali swoją przestępczą działalność do jendego powiatu, czy może działali także na terenie całego województwa. Ponadto podczas przeszukania funkcjonariusze w mieszkaniach 21-latków zabezpieczyli kradzione części samochodowe. Policjanci ustalają okoliczności tych zdarzeń.

Za przestępstwo kradzieży mężczyznom, którzy byli już w przeszłości karani, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / pt)

Powrót na górę strony