Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani dwaj obywatele Bułgarii odpowiedzą za skimming

Data publikacji 27.03.2012

Dwóch mężczyzn, którzy stosując tzw. skimming próbowali okraść klientów banków zatrzymali policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Elbląga. Śledczy przejęli sprzęt elektroniczny będący w użytkowaniu obywateli Bułgarii, przy pomocy którego mogli oni klonować karty płatnicze klientów banków z całej Polski. Teraz zatrzymanym może grozić kara nawet do 25 lat więzienia.

W grudniu 2011 roku na bankomacie przy ul. Kołłątaja w Olsztynie nieznani sprawcy założyli skimmer, który kopiował dane z kart bankowych osób korzystających z tego bankomatu. Po odczytaniu PIN-u i danych z paska magnetycznego, przestępcy mogli sklonować dowolną kartę i szybko opróżnić konta klientów. Wówczas policjanci z Olsztyna podjęli czynności, aby ustalić sprawców tego zdarzenia.

Śledczy wykonali wiele żmudnych i skomplikowanych czynności o zasięgu międzynarodowym, nawiązali ścisłą współpracę z bankiem - właścicielem bankomatu, objęli analizami wszystkie podobne przypadki w Polsce oraz typowali osoby mogące mieć związek z tą sprawą. W trakcie tych czynności policjanci ustalili podejrzanych. Okazali się nimi dwaj obywatele Bułgarii, których tożsamość potwierdziła bułgarska Policja. W trakcie postępowania przygotowawczego prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie policjanci zabezpieczyli szereg dowodów potwierdzających ich przestępczą działalność na terenie Polski.

23 marca br. obaj mężczyźni ponownie przyjechali do Polski. Policjanci byli przygotowani i zorganizowali na nich zasadzkę. Podejrzani zostali zatrzymani na terenie Elbląga, podczas rozpoznania bankomatów, na których chcieli założyć skimmery. W trakcie przeszukań skrytek przygotowanych przez podejrzanych w Elblągu i Olsztynie policjanci zabezpieczyli dwa skimmery, specjalne okablowanie, telefony komórkowe przerobione do skimmingu oraz laptopy przygotowane do popełnienia tego przestępstwa.

Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymani mężczyźni usiłowali za pomocą fałszywych kart wypłacać pieniądze na terenie Sofii. Szybka reakcja policjantów, zapobiegła wypłacie pieniędzy z kont niczego nieświadomych klientów. Po sygnale kryminalnych bank zablokował karty. Śledczy ustalili, że mężczyźni mogli dziennie zeskanować nawet kilkaset kart bankomatowych.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie sąd tymczasowo aresztował obu zatrzymanych. Zarzuca im się kradzież danych z paska magnetycznego kart bankowych w celu fałszowania kart płatniczych. Mężczyznom grozi kara od 5 do 25 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Co to jest skimming?

"Skimming" jest terminem zaczerpniętym z języka angielskiego i odnosi się do przestępczego wykorzystania kart płatniczych. Przestępstwo to polega na bezprawnym kopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej, itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, która w środowisku elektronicznym zachowywać się będzie identycznie jak karta oryginalna. Transakcje dokonane przy użyciu kopii kart obciążają prawowitego posiadacza karty, niejednokrotnie przy jego nieświadomości. W ostatnim czasie, czego przykładem jest również Polska, "skimming" należy do najgroźniejszych przestępstw związanych z wykorzystaniem kart płatniczych.

Przy pomocy powszechnie dostępnych urządzeń można skopiować całą zawartość paska i zapisać ją na innej karcie. Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie, gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta. Szczególnie groźną odmianą „skimmingu” jest "skimming bankomatowy". W tym przypadku przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych paska magnetycznego kart oraz kodów PIN. Urządzenia mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.

Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wypłaty pieniędzy z bankomatu:

- na szczelinę, w którą wkłada się kartę. W miejscu tym nie mogą znajdować się elementy, które są źle spasowane, różnią się rodzajem tworzywa i kolorystyką od reszty bankomatu. Karta wsuwana do szczeliny przy wkładaniu i przy wyjmowaniu nie powinna się w niej blokować i musi się wysunąć na tyle, aby była łatwa do wyjęcia palcami. Zwrócić należy uwagę czy przy szczelinie nie znajdują się pozostałości kleju lub taśmy,

- należy sprawdzić czy w bankomacie nie wystają podejrzanie wyglądające nakładki lub listwy, w których najczęściej zamontowana jest kamera skierowana w stronę klawiatury.

Przestępców interesują jedynie takie dane jak: numer karty płatniczej, data ważności oraz kod PIN. Są to dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji zarówno w sieci oraz w bankomacie. Urządzenia skanujące karty – pospolicie nazywane "skimmerami” – mogą pozostać zainstalowane na bankomacie na czas do kilkudziesięciu godzin. Czas ich pracy uzależniony jest od zastosowanego zasilania oraz ilości dostępnej pamięci. Podczas wkładania karty do bankomatu, pasek magnetyczny zostaje sczytany i zapisany na widocznej karcie pamięci. Budowa urządzenia nie jest skomplikowana, natomiast samo zainstalowanie tych elementów na bankomacie zajmuje kilka sekund. Alternatywną metodą zdobycia PIN-u jest zastosowanie nakładki z minikamerą. Nakładkę taką przestępczy zazwyczaj umieszczają nad klawiaturą numeryczną bankomatu w ten sposób, aby widoczna była ręka klienta "wstukująca" kod PIN, w celu autoryzacji transakcji. Najczęściej stosują w tym celu specjalnie dopasowane banery reklamowe lub listwy z logo poszczególnych systemów kart płatniczych. W ich wnętrzu umieszczają mikrokamerę, której "oczko" ukrywane jest dla zamaskowania, np. w miejscu po mocowaniu śrubki.

Apelujemy o ostrożność:

Korzystając z bankomatów przed wypłatą pieniędzy zwróćmy szczególną uwagę na to jak wygląda bankomat, jeżeli budzi nasze podejrzenia, nie korzystajmy z niego.

Dokładnie osłaniajmy klawiaturę przy wbijaniu kodu PIN, tak aby z żadnej strony nie było możliwości zarejestrowania sekwencji wprowadzonych cyfr.

Nie zapisujmy nr PIN na kartach bankomatowych oraz nie przechowujmy ich w tych samych miejscach co karty.

Podczas korzystania z bankomatu nie dopuszczajmy do tego, aby osoby trzecie stały bezpośrednio przy nas.

W momencie problemów z wypłatą gotówki lub problemem ze zwrotem karty nie odchodźmy od bankomatu i natychmiast skontaktujmy się z bankiem.

(KWP w Olsztynie / mw)

Korzystasz z bankomatu? Płacisz kartą? Bądź ostrożny! »

Skimming i phishing »

Film Zatrzymani dwaj obywatele Bułgarii odpowiedzą za skimming

Opis filmu: skimming, zatrzymany, Bułgar

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani dwaj obywatele Bułgarii odpowiedzą za skimming (format flv - rozmiar 1.7 MB)

Powrót na górę strony