Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant podjął interwencję na pokładzie samolotu

Data publikacji 27.03.2012

Podczas lotu rejsowego z USA do Polski, będący na urlopie policjant Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oławie, podjął na pokładzie samolotu interwencję i obezwładnił niebezpiecznego pasażera.

Do zdarzenia doszło 24 lutego 2012 roku. Funkcjonariusz zdecydował o podjęciu interwencji w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu lotu, gdy jeden z pasażerów przy pomocy niebezpiecznego przedmiotu - plastikowego noża - próbował zastraszać, a następnie sterroryzować innych pasażerów oraz personel pokładowy.

Widząc bezradność i strach podróżujących osób oraz obsługi, w celu zapobieżenia eskalacji zagrożenia na pokładzie samolotu, który w chwili zdarzenia znajdował się nad Atlantykiem około 2 - 3 godzin lotu do najbliższego lotniska w Glasgow, oławski policjant w bardzo profesjonalny sposób obezwładnił agresywnego mężczyznę. Następnie w uzgodnieniu z załogą samolotu, jego kapitan - po wdrożeniu awaryjnych procedur -  podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na lotnisku w Glasgow, gdzie obezwładniony mężczyzna został przekazany tamtejszym funkcjonariuszom i zatrzymany.

Po wykonaniu niezbędnych czynności, w tym przesłuchaniu świadków i zabezpieczeniu śladów, samolot kontynuował dalszy lot do Warszawy.

Zarząd Polskich Linii Lotniczych "LOT" wyraził szczere uznanie dla oławskiego policjanta za wspaniałą postawę i pomoc w opanowaniu incydentu podczas rejsu.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony