Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012: kolejna odsłona ćwiczeń

Data publikacji 27.03.2012

Pociągiem międzynarodowym z Warszawy do Charkowa podróżują holenderscy kibice. Jadą na mecz rozgrywany w ramach "Euro 2012". Tuż przed przejściem granicznym wśród podróżnych ujawnili się czterej terroryści. Mężczyźni bronią sterroryzowali pasażerów i obsługę pociągu, zmuszając do zmiany kierunku jazdy... Ta sytuacja to kolejny scenariusz ćwiczeń w ramach projektu "Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012", które wczoraj rozpoczęły się w Zamościu.

Po pomyślnym ukończeniu pierwszego z epizodów ćwiczeń związanych z odbijaniem zakładników z autobusu, przyszła kolej na kolejny epizod. Tym razem scenariusz szkolenia zakłada uwalnianie zakładników z pociągu pasażerskiego. Szkolenie, w którym uczestniczy 250 funkcjonariuszy z całego kraju, w tym przedstawiciele policji hiszpańskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej rozpoczęło się dziś w Zamościu i potrwa do soboty.

Działania realizowane są w ramach unijnego projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie "Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012". Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. Ćwiczenia to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Oprócz policjantów udział w nich biorą także przedstawiciele straży granicznej, straży pożarnej i służby ochrony kolei.

W najbliższy piątek w rejonie dworca kolejowego w Zamościu rozegrany zostanie kolejny epizod ćwiczeń. Scenariusz działań przewiduje odbijanie zakładników z pociągu relacji Warszawa - Charków, którym podróżują holenderscy kibice. Jadą oni na mecz rozgrywany w ramach Euro2012 pomiędzy reprezentacjami Portugalii i Holandii. Tuż przed przejściem granicznym wśród podróżnych ujawniają się czterej terroryści. Mężczyźni bronią terroryzują pasażerów i obsługę pociągu zmuszając do zmiany kierunku jazdy. Jeden z maszynistów zostaje postrzelony i wyrzucony ze składu. Pociąg zatrzymuje się na bocznicy w rejonie dworca kolejowego w Zamościu. Tu w furgonetce czeka kolejnych kilku terrorystów, którzy obezwładniają i terroryzują cały uprowadzony skład. O zdarzeniu dyżurny ruchu kolei informuje zamojską policję. Od tego momentu rozpoczyna się działanie służb zaangażowanych w realizację projektu - policyjnych negocjatorów, policjantów jednostek antyterrorystycznych, służb kryminalnych i innych.

Jako obserwatorzy w ćwiczeniach uczestniczyć będą między innymi przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy dla wszystkich uczestników projektu.

(KWP w Lublinie / mg)

Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012 >>

Powrót na górę strony