Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Specjalizowali się w okradaniu plebanii

Data publikacji 29.03.2012

Okradali plebanie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Ich łupem padło co najmniej 30 tys. złotych. Dwaj mieszkańcy Podkarpacia zatrzymani przez tarnowskich policjantów odpowiedzą za kilkanaście włamań do plebanii i kradzieże pieniędzy. Funkcjonariusze sprawdzają czy podejrzani nie maja na swoim koncie również i innych włamań do obiektów kościelnych na terenie kraju.

Z policyjnych ustaleń wynika, że podejrzani działali od kilku miesięcy na terenie Małopolski i Podkarpacia. Włamywali się do budynków wytypowanych plebanii skąd zabierali pozostawioną gotówkę – były to różne kwoty: od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Do niektórych włamań przygotowywali się odpowiednio wcześniej, wyczekując na odpowiedni moment, ale były także i takie sytuacje, kiedy przejeżdżając przez jakąś miejscowość decydowali się na włamanie do znajdującej się tam plebanii. Zazwyczaj wybierali mniejsze miejscowości i taką porę dnia, kiedy w pobliskim kościele odprawiana była msza spodziewając się, że nie zostaną przez nikogo zauważeni.

Tarnowscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie analizowali napływające zgłoszenia o kradzieżach poszukując podobieństw w rysopisach sprawców i ich metodach działania. Jednocześnie rozmawiali z duchownymi informując o konieczności szybkiego zgłaszania o zaistniałych przestępstwach czy podejrzeniach. Działania te zaowocowały zatrzymaniem sprawców wkrótce po napadzie do jakiego doszło 27 marca br. Dwaj podejrzani mężczyźni zatrzymani zostali dzięki dobrej współpracy tarnowskich policjantów z podkarpackimi funkcjonariuszami.

Zatrzymani to dwaj mieszkańcy Podkarpacia w wieku 19 i 24, karani uprzednio za podobne przestępstwa. Obydwaj usłyszeli już zarzuty co najmniej 12 kradzieży z włamaniem. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowania na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci odzyskali pieniądze pochodzące z ostatniej kradzieży. Na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczono mienie należące do sprawców.

(KWP w Krakowie / mw)
 

Powrót na górę strony