Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne dozory dla pseudokibiców

Data publikacji 30.03.2012

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców zatrzymali sprawców pobicia i rozboju. Grupa około dwudziestu osób w zaczepiła 18-letniego mieszkańca Boguchwały. Kilku z nich pobiło go, a jeden z nich również okradł. Z siedmiu zatrzymanych osób pięć usłyszało zarzut pobicia o charakterze chuligańskim, jeden zarzut rozboju, a kolejny odpowie za paserstwo. Za chuligański charakter czynu grozi zwiększenie kary o połowę.

Do zdarzenia doszło w środę 21 marca około godziny 10.30 w Rzeszowie. 18-letniego mieszkańca Boguchwały zaczepił znany mu mężczyzna. Gdy 18-latek nie zareagował, podszedł do niego kolejny mężczyzna, a następnie podbiegła do niego grupa około 20 osób w wieku 18 - 20 lat. Mężczyźni otoczyli 18-latka, uniemożliwiając mu ucieczkę. W pewnym momencie jeden z napastników zaczął kopać go w nogi. Inni napastnicy z grupy zaczęli go popychać, założyli mu na głowę kaptur od bluzy i - przytrzymując - kopali najprawdopodobniej kolanami w głowę. Gdy przestali jeden z nich zażądał wydania telefonu komórkowego. Poszkodowany odmówił, wówczas napastnik wyrwał mu z kieszeni bluzy odtwarzacz MP3. Inny ze sprawców napluł 18-latkowi w twarz, przestrzegł również przed zawiadamianiem Policji. Wówczas część grupy rozeszła się jednak, a pozostali mężczyźni odprowadzili poszkodowanego na przystanek autobusowy przy placu Wolności. W wyniku pobicia 18-latek odniósł obrażenia, utracił również odtwarzacz MP3 i niewielką kwotę pieniędzy.

Mimo gróźb zgłosił to zdarzenie policjantom. Ponieważ miało ono charakter porachunków pomiędzy kibicami sprawą zajęli się funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców. W trakcie prowadzonego postępowania okazało poszkodowany wycofał się z aktywnego kibicowania, co spotkało się z taką reakcją pozostałych. Policjanci rozpoczęli typowanie sprawców wśród aktywnych pseudokibiców rzeszowskich klubów sportowych. Na podstawie zebranych informacji, zeznań świadków oraz własnych ustaleń operacyjnych policjanci poznawali kolejno tożsamość sprawców.

Już następnego dnia zatrzymano trzech pierwszych. Okazali się nimi 17- i 18-letni mieszkańcy Boguchwały. W piątek, 23 marca, do policyjnego aresztu trafiło dwóch kolejnych sprawców. To 17-letni mieszkańcy Olchowej i Rzeszowa. Jak ustalili śledczy, zatrzymane osoby odpowiedzialne są za pobicie poszkodowanego, rozbój oraz zmuszanie do określonego zachowania. W poniedziałek, 26 marca, policjanci zatrzymali kolejnego sprawcę pobicia. Tym razem był to nieletni. 16-latek z Rzeszowa osadzony został w policyjnej izbie dziecka. Policjanci odzyskali skradziony odtwarzacz MP3 i ustalili pasera, który miał go sprzedać. To 19-letni mieszkaniec Bratkowic. Dostał odtwarzacz od sprawcy rozboju i w zamian za butelkę coli zastawił go w lombardzie.

Prowadząca w tej sprawie śledztwo Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie przedstawiła ostatecznie czterem sprawcom zarzut pobicia o charakterze chuligańskim, za co grozi im kara do 4,5 roku pozbawienia wolności. 17-latek z Boguchwały usłyszał zarzut rozboju, zagrożony karą do 12 lat więzienia. Wobec tych osób prokurator zastosował również środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Nieletni za pobicie odpowie przed sądem rodzinnym. Odrębny zarzut usłyszał paser.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony