Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny „szkatułowiec” w rękach CBŚ

Data publikacji 31.03.2012

Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania 30-letni Michał Ch. „Chmielu”, dzięki współpracy policjantów Centralnego Biura Śledczego KGP z policjantami z Wielkiej Brytanii, został zatrzymany. Mężczyzna ma na swoim koncie udział w zorganizowanej grupie przestępczej tzw. „szkatułowej”, zajmującej się wymuszeniami, rozbojami, obrotem znacznymi ilościami narkotyków, czerpaniem korzyści z prostytucji oraz porwaniami dla okupu.

Zorganizowana grupa przestępcza, której filarem był Rafał S. „Szkatuła” została doszczętnie rozbita dzięki pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego – sam „Szkatuła” wpadł w zasadzkę policjantów w maju zeszłego roku. Podobnie jego najbliżsi współpracownicy - po kolei byli zatrzymywani w kolejnych policyjnych realizacjach. Niedobitki z grupy „szkatułowej” chcąc wymknąć się organom ścigania zmieniali swój wygląd, miejsce pobytu, niektórzy uciekali nawet za granicę licząc na bezkarność. Jednym z nich był 30-letni Michał Ch. „Chmielu”, który opuścił Polskę wraz z żoną szukając bezpiecznej przystani w różnych krajach w całej Europie. Wiedział, że jest ścigany, dlatego często zmieniał swoje kryjówki zacierając za sobą ślady.

Policjanci Wydziału Operacji Pościgowych Centralnego Biura Śledczego KGP zebrali informacje, na podstawie których namierzyli w Wielkiej Brytanii poszukiwanego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania 30-letniego Michała Ch. „Chmielu”. Dzięki współpracy z kolegami z wysp mężczyzna został zatrzymany w miejscu zamieszkania, w którym przebywał wraz ze swoją małżonką. Mężczyzna próbował się jeszcze legitymować fałszywymi dokumentami, ale materiały dostarczone kolegom z Wielkiej Brytanii przez policjantów CBŚ były tak mocne, że nie było tu mowy o żadnej pomyłce.

Z informacji zgromadzonych przez Centralne Biuro Śledcze wynikało, że „Chmielu” działał w grupie „szkatułowej” od 2001 roku. Mężczyzna zajmował się wymuszeniami rozbójniczymi, rozbojami, obrotem środkami odurzającymi, czerpaniem korzyści z prostytucji oraz porwaniami dla okupu. Michał Ch. cechował się bardzo dużą sprawnością fizyczną - uprawiał sztuki walki, walczył zawodowo w klatkach, co było jego źródłem dochodu.

Jak podkreślają policjanci CBŚ „szkatułowcy” cechowali się dużą bezwzględnością wobec swoich ofiar. Członkowie tej grupy używali do zastraszania swoich ofiar niebezpiecznych narzędzi – broni palnej, kijów bejsbolowych, kajdanek – bili swoje ofiary i grozili pozbawieniem wolności i życia.

kj

Powrót na górę strony