Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012: kolejna odsłona ćwiczeń

W Zamościu zakończył się kolejny epizod ćwiczeń realizowanych w ramach projektu "Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012". Tym razem sytuacja dotyczyła odbijania zakładników z pociągu zaatakowanego przez terrorystów. Ćwiczenia odbyły się w rejonie dworca kolejowego w Zamościu.

Po pomyślnym ukończeniu pierwszego z epizodów ćwiczeń związanych z odbijaniem zakładników z autobusu, przyszła kolej na kolejny. Tym razem scenariusz szkolenia zakładał uwalnianie zakładników z pociągu pasażerskiego. Szkolenie, w którym uczestniczyło 250 funkcjonariuszy z całego kraju, w tym przedstawiciele policji hiszpańskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej rozpoczęło się poniedziałek w Zamościu i trwało do piątku. Działania realizowane były w ramach unijnego projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie "Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012". Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych, jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. Ćwiczenia stały się również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Oprócz policjantów udział w nich wzięli także przedstawiciele straży granicznej, straży pożarnej i służby ochrony kolei.

W rejonie dworca kolejowego w Zamościu rozegrany został kolejny epizod ćwiczeń. Scenariusz działań przewidywał odbijanie zakładników z pociągu relacji Warszawa - Charków, którym podróżowali holenderscy kibice. Jechali oni na mecz rozgrywany w ramach Euro 2012 pomiędzy reprezentacjami Portugalii i Holandii. Tuż przed przejściem granicznym wśród podróżnych ujawnili się czterej terroryści. Mężczyźni bronią terroryzowali pasażerów i obsługę pociągu, zmuszając do zmiany kierunku jazdy. Jeden z maszynistów został postrzelony i wyrzucony ze składu. Pociąg zatrzymał się na bocznicy w rejonie dworca kolejowego w Zamościu. Tu w furgonetce czekało kolejnych kilku terrorystów, którzy obezwładnili i terroryzowali cały uprowadzony skład. O zdarzeniu dyżurny ruchu kolei poinformował zamojską policję. Od tego momentu rozpoczęło się działanie służb zaangażowanych w realizację projektu - policyjnych negocjatorów, policjantów jednostek antyterrorystycznych, służb kryminalnych i innych.

Jako obserwatorzy w ćwiczeniach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy dla wszystkich uczestników projektu.

(KWP w Lublinie / mg)

Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012 >>

Film Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012: kolejna odsłona ćwiczeń

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Terroryzm - Policja - Bezpieczeństwo - Euro 2012: kolejna odsłona ćwiczeń (format flv - rozmiar 14.28 MB)

Powrót na górę strony