Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zarzuty korupcyjne

Data publikacji 30.03.2012

Kolejny podejrzany usłyszał zarzuty w sprawie prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu przez policjantów z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie. Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez inspektorów ds. budownictwa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Janowie Lubelskim.

Wczoraj 59-letniemu mieszkańcowi Janowa Lubelskiego prokurator przedstawił 27 zarzutów związanych z jego pracą zawodową w Wydziale Architektoniczno-Budowlanym Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim. Jak ustalili śledczy, w celu osiągnięcia korzyści m.in. tworzył dokumenty związane z procesem otrzymywania decyzji o pozwoleniu na budowę i przyjęcia zgłoszenia wykonania robót budowlanych. W myśl obowiązujących przepisów grozić mu może do 10 lat pozbawienia wolności.

O pierwszych zatrzymaniach w tej sprawie informowaliśmy w lutym 2010 r. Jeszcze w 2009 roku Prokuratura Okręgowa w Zamościu, na podstawie materiałów własnych Policji, wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowych przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Janowie Lubelskim. Prowadzone postępowanie dotyczy także przyjmowania przez nich korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Wówczas do tej sprawy zostały zatrzymane dwie osoby.

Pod koniec ubiegłego roku policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie zatrzymali kolejną osobę - 53-letnią pracownicę Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim. 53-latka, pełniąc funkcję inspektora ds. budownictwa, dopuściła się szeregu naruszeń prawa. Prokurator przedstawił jej 16 zarzutów dotyczących wykonywania przez nią obowiązków służbowych oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Wczoraj kolejny podejrzany w tej sprawie stawił się do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Prokurator przedstawił 59-letniemu mężczyźnie, pracownikowi Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim łącznie 27 zarzutów. 18 z nich dotyczy przyjęcia korzyści materialnych w związku z pełnieniem funkcji publicznej specjalisty ds. budownictwa, 9 przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego. Zarzuty obejmują lata 1999-2010. Kwota przyjętych korzyści materialnych szacowana jest na sumę nie mniejszą niż 27 800 zł.

Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz opuszczania kraju. W myśl obowiązujących przepisów grozić mu może do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina o ustawowym zapisie, w myśl którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną. Uniknięcie odpowiedzialności jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść, wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem, zanim organ ścigania tego sam nie ujawni.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony