Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomidorowy przekręt

Data publikacji 16.07.2007

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 42 i 47 lat podejrzanych o działalność w grupie przestępczej. Mężczyźni podszywając się pod jednostki wojskowe zamawiali towar w różnych firmach. Fałszowali dokumenty bankowe świadczące o zapłaceniu należności. Znikali z towarem.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Białymstoku ustalili, że w minioną środę po południu do jednej z białostockich firm ogrodniczych wpłynęło zamówienie na sprzedaż pomidorów o wartości 20 tys. zł. Towar miał trafić do toruńskiej jednostki wojskowej. Następnego dnia do firmowego magazynu w Ostrołęce po warzywa miał się zgłosić 47-letni kierowca ciężarówki.

W tym czasie funkcjonariusze skontaktowali się z właścicielem firmy ogrodniczej. Po sprawdzeniu formularza zamówienia okazało się, że dane adresowe toruńskiego kontrahenta są nieprawdziwe, a w tamtejszej jednostce wojskowej nie pracuje osoba, która wystawiła dokument.

W czwartek rano policjanci zatrzymali 47-letniego kierowcę z Torunia, który zgłosił się po towar. Miał ze sobą podrobiony druk przelewu bankowego, którym rzekomo zapłacono za pomidory. W piątek wieczorem białostoccy policjanci zatrzymali też 42-letniego szefa tej grupy, w jednym z bydgoskich mieszkań. Na miejscu znaleziono i zabezpieczono fałszywe dokumenty innych transakcji i podrobioną pieczęć bankową.

Obydwaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. 47-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 42-letni szef grupy odpowie jak recydywista, grozi mu nawet 12 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Jak ustalili policjanci, dwa takie przypadki zostały zgłoszone w Kaliszu i Bydgoszczy, gdzie przed kilkoma laty rozbito grupę przestępczą działającą w identyczny sposób.

W związku z tym wszystkich, którzy podejrzewają, że mogli paść ofiarą tych przestępców i dotychczas nie zgłosili tego Policji prosimy o kontakt z KWP w Białymstoku – tel. 85 677-23-05 lub 85 677-31-85.

Powrót na górę strony