Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdzian dla policyjnych psów służbowych

Data publikacji 06.04.2012

Atestacja, czyli sprawdzenie już posiadanych umiejętności, zachowania dyscypliny, posłuszeństwa, ale także i agresji, to wszystko odbywało się na wydzielonym terenie w kompleksie Nowa Holandia koło Elbląga. Mowa tu o policyjnych psach służbowych i ich przewodnikach. Dla nich był to dzień sprawdzania umiejętności.

Umiejętności policyjnych psów służbowych oraz tego jak słuchają swoich przewodników sprawdzane są raz w roku. - To sprawdzian nie tylko dla psów służbowych, ale i dla nas – mów asp. Piotr Mackiewicz, asystent zespołu przewodników psów służbowych. – To też okazja by zobaczyć, do jakich kwestii należy bardziej się przyłożyć podczas szkoleń. Jesteśmy oceniani podczas odgrywanych tu scenek np. legitymowania. Pies musi zachowywać się spokojnie podczas takich czynności, ale ma zdecydowanie zareagować na agresje ze strony zatrzymanej osoby. Nazywamy to bezpieczeństwem przewodnika.

W policyjnym patrolu funkcjonariusze w trakcie wykonywania zadań nawzajem się asekurują. W przypadku patrolu, przewodnik plus pies służbowy to właśnie pies pilnuje bezpieczeństwa swojego przewodnika. Na to zadanie w szczególności zwracali uwagę atestujący psy policjanci. Wśród innych ocenianych „konkurencji” znalazły się: tropienie, scenka z legitymowaniem pozoranta, pościg i zatrzymanie uciekającego przestępcy. Psy musiały wykazać się także brakiem lęku na huk wystrzałów. Wyniki atestacji będą znane za kilka dni.

Elbląska Policja dysponuje w chwili obecnej 9 psami służbowymi. Wśród nich są psy patrolowe, tropiące, oraz te przeznaczone do znajdowania materiałów wybuchowych oraz narkotyków.

(KWP w Olsztynie / pt)

Powrót na górę strony