Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany podejrzany o dokonanie rozboju

Data publikacji 12.04.2012

Aż pięć zarzutów popełnienia przestępstwa usłyszał dziś mieszkaniec gminy Iława. 24–latek podejrzany jest o dokonanie rozboju, wymuszenia rozbójniczego, kradzieży z włamaniem, jazdy po pijanemu i naruszenie zakazu sądu. Komendant Powiatowy Policji w Iławie wystąpił do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Iławy zatrzymali wczoraj dwoje mieszkańców powiatu iławskiego, którzy podejrzani są o dokonanie rozboju na małżeństwie. Do zdarzenia doszło wczoraj w nocy w jednej z niewielkich miejscowości w gminie Susz. Policjanci ustalili, że Damian T., 24–letni mieszkaniec gminy Iława, wraz z 20– letnią Magdaleną T. z gminy Susz, będąc pod wpływem alkoholu, kilkadziesiąt minut po północy, wyważyli drzwi wejściowe i wtargnęli do prywatnego domu starszego małżeństwa.

Sprawcy dotkliwie pobili 79–latka i jego żonę, po czym zabrali należące do pokrzywdzonych przedmioty w postaci sprzętu RTV, telefonów komórkowych, drobnych przedmiotów gospodarstwa domowego, dokumentów i artykułów spożywczych o łącznej wartości 8 tysięcy złotych. Z relacji pokrzywdzonych wynikało, że sprawcy działali wobec nich brutalnie bijąc ich pięściami i kopiąc po całym ciele.

W wyniku pobicia 79-latek doznał obrażeń ciała w postaci złamania żuchwy, stłuczenia klatki piersiowej, pęknięcia czterech żeber i złamania kości nosa z podbiegnięciem krwawym oczodołów. Małżonka pokrzywdzonego doznała stłuczenia biodra i głowy.

Damian T. i Magdalena T. usłyszeli już zarzut dokonania rozboju, do którego przyznali się. W tej sprawie złożyli wyjaśniania. Jak ustalili policjanci, podejrzani znali swoje ofiary, wiedzieli, że starsze osoby mogły otrzymać emeryturę i dlatego postanowili ich napaść. Skradzione przedmioty powróciły do pokrzywdzonych. Za rozbój kodeks karny przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności.

W trakcie czynności w tej sprawie policjanci zebrali informacje na temat kolejnych przestępstw, jakich dopuścili się podejrzani. Okazało się, że ta sama para kilka godzin wcześniej, będąc pod działaniem alkoholu, dokonała wymuszenia rozbójniczego na wuju Damiana T. Jak wynika z ustaleń policjantów, 24–latek i jego współtowarzyszka, grożąc użyciem przemocy wobec mieszkańca gminy Iława, dokonali zaboru należącego do niego samochodu.

Wartość pojazdu pokrzywdzony oszacował na kwotę 2 tys. złotych.  Damian T. kierował tym pojazdem w stanie nietrzeźwości. Ponadto wobec 24–latka Sąd Rejonowy w Iławie orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązuje do sierpnia 2013 roku.

To jednak nie wszystkie przewinienia, jakich dopuścił się podejrzany. Policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Iława w nocy z 19 na 20 marca br. wspólnie z inną osobą dokonał kradzieży z włamaniem do kiosku w Iławie, skąd zabrał papierosy o łącznej wartości 600 zł. Do wszystkich stawianych zarzutów podejrzani przyznali się.

Komendant Powiatowy Policji w Iławie wystąpił z wnioskiem do prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec zatrzymanej pary. O aresztowaniu wkrótce zdecyduje sąd.

(KWP w Olsztynie / wm)

Powrót na górę strony