Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ćwiczyli przed Euro 2012

Data publikacji 13.04.2012

Dwa dni trwały policyjne ćwiczenia, w czasie których funkcjonariusze z kilku garnizonów policji podnosili swoje kwalifikacje przed zbliżającymi się mistrzostwami EURO 2012. W ramach ćwiczeń „Bezpieczeństwo obiektów cywilnych oraz wojskowych w trakcie imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystycznych” przeprowadzono między innymi desant policyjnych antyterrorystów ze śmigłowca.

Pierwszy dzień szkoleniowy odbył się w Laboratorium Kryminalistycznym KWP zs. w Radomiu. Policjanci mieli możliwość teoretycznego zapoznania się z najnowszymi trendami w walce z terroryzmem. Wśród wykładowców znaleźli się eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KSP w Warszawie, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Collegium Civitas Centrum Badań nad Terroryzmem oraz uczelni wyższych. Prelegenci, w tym była Minister Sprawiedliwości – Barbara Piwnik, poruszali zagadnienia związane z działaniem techników kryminalistyki na miejscu zdarzeń.

W drugim dniu szkoleniowym, który odbył się na terenie Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, uczestnikami ćwiczeń byli eksperci pirotechnicy CBŚ KGP, KSP, funkcjonariusze pododdziałów AT z Radomia i Kielc oraz technicy kryminalistyki z Mazowsza. Obserwatorami ćwiczeń natomiast były osoby na co dzień zajmujące się problematyką terroryzmu.

Ćwiczenia zakładały napad nieznanych osób na grupę wartowników pilnujących lotniska. Napastnicy po podłożeniu ładunku wybuchowego i jego detonacji próbują uciec z lotniska samolotem wojskowym. Na miejsce incydentu skierowano funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej oraz pododdziałów AT z Radomia i Kielc oraz policyjnych negocjatorów. Po fiasku negocjacji terroryści próbują uciec z terenu lotniska, uprowadzając zakładników. Po zorganizowaniu zasadzki, w której do desantu antyterrorystów użyto policyjnego śmigłowca, ucieczka napastników kończy się ich pojmaniem i odbiciem przetrzymywanych zakładników.

Dwudniowe wykłady i ćwiczenia zostały zorganizowane przez Wydział Kryminalny i Sztab Policji KWP zs. w Radomiu przy wsparciu Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Collegium Civitas Centrum Badań nad Terroryzmem oraz Prezydenta Miasta Radomia, który objął dwudniowe ćwiczenia honorowym patronatem.

(KWP w Radomiu / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.18 MB)

Powrót na górę strony