Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty na Stadionie Narodowym

Data publikacji 19.04.2012

Przygotowując się do tak wielkiej i złożonej operacji, jak zabezpieczenie UEFA EURO 2012, nie wolno zapominać o wszechstronnym przygotowaniu funkcjonariuszy, którzy będą w niej brali udział. Dlatego prócz szkoleń stricte zawodowych, związanych z taktyką działania policjantów różnych pionów, Wydział Doskonalenia Zawodowego KSP zorganizował 18 kwietnia br. warsztaty dla kadry kierowniczej garnizonu stołecznego z zakresu przestępstw z nienawiści.

Tego rodzaju szkolenia prowadzone są już od dłuższego czasu, skierowane są do wszystkich funkcjonariuszy poszczególnych jednostek podległych Komendzie Stołecznej Policji. Jak powiedział Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, stajemy się krajem, do którego przybywa coraz więcej imigrantów, w związku z czym policjanci muszą być przygotowani na to, że trafi do nich osoba, która np. padła ofiarą przestępstwa na tle rasistowskim. W specjalnie opracowanych materiałach, które otrzymywali także uczestnicy wcześniejszych szkoleń, szczegółowo omówione zostały nie tylko definicje tego rodzaju czynów, ale również omówiono ich przejawy, np. przedstawione zostały poszczególne symbole nienawiści, z których najbardziej znana jest oczywiście faszystowska swastyka.

Całodzienne szkolenie odbyło się na terenie kompleksu Stadionu Narodowego, a więc w miejscu przyszłych działań. O problematyce przestępstw z nienawiści, które ogólnie definiuje się jako czyny zabronione, motywowane uprzedzeniami, opowiadali specjaliści z różnych dziedzin, w tym prokurator Bartłomiej Szyprowski z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, Ewa Cylwik ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Maciej Karczyński, a także mł. insp. Bogumiła Bogacka-Osińska, Pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka i mł. insp. Sławomir Cisowski z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP.

Gościnnie w części szkolenia wzięli udział również rzecznicy prasowi Policji z różnych miast oraz milicji ukraińskiej, którzy przy okazji zapoznali się z obiektami Stadionu Narodowego. Towarzyszył im Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski.

(KSP / mj)

Film Warsztaty na Stadionie Narodowym


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Warsztaty na Stadionie Narodowym (format flv - rozmiar 22.93 MB)

Powrót na górę strony