Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejęli ponad 100 kg kokainy

Data publikacji 20.04.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z policjantami ze Śląska i funkcjonariuszami Izby Celnej z Katowic przejęli ponad 100 kilogramów kokainy. Wartość czarnorynkowa zabezpieczonych narkotyków wynosi blisko 20 milionów złotych. Śledczy ustalili, że trafiły one do Polski z Ameryki Południowej.

Śledczy ustalają pochodzenie ponad 100 kilogramów białego proszku, który został znaleziony na Śląsku w sieci sklepów zajmujących się sprzedażą między innymi owoców i warzyw. Wstępne badania wskazują, że prawdopodobnie jest to kokaina. Do zabezpieczenia pierwszej partii narkotyku doszło w jednym z katowickich sklepów. Pracownicy powiadomili policjantów o nietypowym znalezisku. Jak się okazało, w kartonie z owocami znajdowało się blisko 18 kilogramów białej substancji. Została ono zabezpieczona przez kryminalnych z wydziału antynarkotykowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Następnie sprawą zajęli się oficerowie Centralnego Biura Śledczego, którzy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód rozpoczęli śledztwo. Kolejne przesyłki o łącznej wadze około 87 kilogramów zostały znalezione w sklepach, w Raciborzu i Mikołowie. W działaniach uczestniczyli policjanci z miejscowych komend oraz funkcjonariusze Izby Celnej w Katowicach.

W sprawie zabezpieczono łącznie ponad 100 kilogramów substancji, która została przesłana do dalszych specjalistycznych badań. Jeżeli potwierdzą one, że jest to kokaina, to będzie to pierwsza tak olbrzymia ilość narkotyków zabezpieczona na Śląsku. Ich wartość czarnorynkowa szacowana jest na blisko 20 milionów złotych.

Śledczy ustalili, że narkotyki trafiły do Polski poprzez nowy kanał przerzutowy z Ameryki Południowej do Europy Zachodniej. Policjanci Centralnego Biura Śledczego oceniają sprawę jako rozwojową.

(KWP w Katowicach / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.02 MB)

Powrót na górę strony