Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Upubliczniali nielegalnie skopiowane utwory

Data publikacji 20.04.2012

Ponad 30 tys. plików muzycznych najprawdopodobniej nielegalnie skopiowanych oraz upublicznionych m.in. poprzez radio internetowe, zabezpieczyli policjanci na terenie powiatu oleskiego. Wstępne straty właścicieli praw autorskich oszacowano na ponad 50 tys. zł.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości intelektualnej z KWP w Opolu otrzymali zawiadomienie od jednej z firm reprezentujących właścicieli praw autorskich o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na upublicznieniu nielegalnie skopiowanych utworów muzycznych przez internetowe radio działające na terenie powiatu oleskiego.

Na podstawie prokuratorskiego nakazu funkcjonariusze z KWP w Opolu oraz KPP w Oleśnie przeszukali pomieszczenia radia oraz mieszkania 5 osób prywatnych. W trakcie przeszukania pomieszczenia zajmowanego przez internetową rozgłośnię radiową policjanci zastali tam mężczyznę, który emitował z prywatnego pendriva pliki muzyczne, nielegalnie skopiowane wcześniej z sieci internetowej.

W trakcie wykonanych przeszukań policjanci zabezpieczyli między innymi 8 dysków twardych, na których ujawniono ponad 30 000 plików muzycznych w formacie MP3 oraz programy operacyjne oraz biurowe, na które ich posiadacze nie okazali licencji. Na zabezpieczonych nośnikach ujawniono również oprogramowanie typu peer 2 peer, służące do pobierania plików i jednoczesnego ich udostępniania innym użytkownikom sieci. Wstępne straty właścicieli praw autorskich oszacowano na ponad 50 000 zł.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Takie same sankcje karne grożą każdemu kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony