Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamywacz, który okradał domki jednorodzinne, w rękach policjantów

Data publikacji 20.04.2012

Półroczna praca oleckich policjantów nad sprawą włamań do domków jednorodzinnych na terenie powiatów oleckiego, ełckiego, suwalskiego oraz augustowskiego zakończyły się zatrzymaniem Krzysztofa S. Mężczyzna wpadł w ręce kryminalnych w bezpośrednim pościgu po kolejnej próbie włamania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że łupem 49-latka padły pieniądze oraz biżuteria o łącznej wartości ponad 200 tys. złotych. Na wniosek Policji i prokuratury sąd zdecydował o aresztowaniu podejrzanego na najbliższe trzy miesiące.

Seria włamań na terenie Olecka rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Łącznie doszło do ponad dwudziestu włamań do domków jednorodzinnych. Oleccy policjanci otrzymywali również sygnały o podobnych zdarzeniach od kolegów z sąsiednich powiatów. Sprawcy działali w godzinach rannych, wykorzystując nieobecność w domach ich właścicieli. Łupem sprawców padała najczęściej złota biżuteria i pieniądze.

W celu przeciwdziałania kolejnym przestępstwom Policja zwiększyła liczbę służb patrolowych. Przy współpracy lokalnych mediów oraz parafii wystosowano apele do mieszkańców o właściwe zabezpieczenie kosztowności. Informowano o zwróceniu szczególnej uwagi na osoby nieznane i podejrzane, a także pojazdy znajdujące się w pobliżu domków jednorodzinnych.

Przełom w sprawie nastąpił we wtorek 17 kwietnia. Wtedy to jedna z mieszkanek powiadomiła policjantów o mężczyźnie wchodzącym na teren posesji, który usiłował wejść do domu. Szybka reakcja kryminalnych na to zgłoszenie zakończyła się zatrzymaniem podejrzanego. Mężczyzna początkowo nie chciał ujawnić swojej tożsamości. Mimo to policjanci szybko ustalili, że jest to 49-letni Krzysztof S. zamieszkały na terenie powiatu gołdapskiego. Był on już wcześniej karany za podobne przestępstwa. Już w trakcie przeszukania zatrzymanego funkcjonariusze znaleźli złotą biżuterię. Kolejne skradzione przedmioty policjanci znaleźli w mieszkaniu 49-latka. W konsekwencji kolejnych przesłuchań Krzysztof S. przyznał się do wszystkich włamań, które miały miejsce na terenie Olecka. Ponadto zgromadzony materiał dowodowy pozwoli na postawienie mu kolejnych zarzutów kradzieży z włamaniem, których dopuścił się w Ełku, Augustowie i Suwałkach.

Postanowieniem sądu podejrzany Krzysztof S. został aresztowany na trzy miesięce. Z uwagi na fakt, że podejrzany popełnił przestępstwa w warunkach recydywy, grozi mu kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony