Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa kradnąca z budów rozbita

Data publikacji 20.07.2007

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami specjalistycznego sprzętu budowlanego z terenu budów w całej Polsce. Zatrzymano ośmiu mężczyzn. Jak wynika z ostrożnych szacunków policjantów, grupa działała od 2 lat, a jej łupem padł sprzęt wart co najmniej 700 tys. zł.

Policjanci wpadli na ślad grupy w styczniu tego roku prowadząc sprawę dystrybucji środków odurzających w jednym z zakładów karnych w województwie łódzkim. Wtedy to dowiedzieli się o grupie przestępczej dokonującej szeregu kradzieży i kradzieży z włamaniem na terenie województwa łódzkiego i całego kraju. Złodzieje – mieszkańcy Warszawy i okolic – za dnia wchodzili na tereny budów, wyszukiwali sprzęt i możliwość kradzieży, a następnie pod osłoną nocy włamywali się i kradli upatrzone wcześniej specjalistyczne maszyny budowlane. Łupem złodziei padały najczęściej zagęszczarki, młoty pneumatyczne, agregaty prądotwórcze, sprężarki, narzędzia elektroniczne, maszyny do podawania betonu na wysokości, a jednostkowy koszt skradzionego urządzenia sięgał od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Policjanci ustalili, że grupa dokonała około 30 tego typu włamań, a wartość skradzionego mienia przekracza 700 tys. zł. 

Wczoraj rano blisko 50 policjantów z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, wspomaganych przez kolegów z Komendy Głównej Policji, zatrzymało 8 mężczyzn w wieku od 27 do 49 lat trudniących się tym przestępczym procederem. Wszyscy zostali zatrzymani w sowich domach.

Policjanci odzyskali trzy skradzione maszyny: zagęszczarkę, pompę wodną i agregat prądotwórczy o łącznej wartości ok. 70 tys. zł. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli trzy samochody osobowe marki Volvo, Ford Transit i Mercedes Vito i 8 tys. zł w gotówce. 

Wszystkim zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem i kradzieży mienia znacznej wartości – czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. 

Policjanci szacują, że złodzieje działali w od około dwóch lat, prawdopodobnie mogą mieć na swoim koncie ponad sto przypadków kradzieży sprzętu budowlanego.

Powrót na górę strony