Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki

Data publikacji 22.07.2007

Osiągnięcia komendanta z Olesna są widoczne gołym okiem, bo błyszczą na piersiach 13-osobowej ekipy, którą dowodził na międzynarodowych igrzyskach służb mundurowych. Nadkom. Tomasz Kubicki z Olesna zmontował drużynę policyjnych zapaleńców lekkoatletyki z całego kraju, z którymi wywalczył 51 medali w Adelajdzie i Quebecku. Sam zdobył trzy.

Nadkomisarz Tomasz Kubicki – komendant powiatowy z Olesna tak kocha sport, że nawet do pracy jeździ kolażówką. Ponadto kilka razy w tygodniu intensywnie ćwiczy na siłowni, biega, strzela i przepływa kilka kilometrów. Od 2005 r. startuje jako zawodnik w międzynarodowych igrzyskach służb mundurowych. W 2007 r. został kapitanem polskiej reprezentacji policyjnych sportowców, z którymi dwukrotnie startował w międzynarodowych zawodach służb mundurowych. W sponsorowanie tej ostatniej imprezy włączył się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów.

- Spełnieniem moich marzeń było zorganizowanie i pokazanie polskiej Policji w igrzyskach międzynarodowych. I to mi się udało. Bodźcem do utworzenia drużyny policjantów były igrzyska z Barcelony w 2003 r., na których prywatnie wystartował nadkom. Maciej Wojciechowski ze Szczytna. Po tym starcie doszliśmy do wniosku, że warto byłoby zebrać ekipę policjantów i wystartować jako polska reprezentacja na kolejnych igrzyskach – mówi kapitan Tomasz Kubicki.

Podczas igrzysk w Kanadzie 2005 r., na których po raz pierwszy zaprezentowała się polska Policja, nadkom. Tomasz Kubicki zdobył złoto w chodzie na 5 kilometrów, które pokonał z zabandażowanym kolanem.

- Złoto na szyi jest czymś tak ekscytującym, że brakuje tchu i myśli na opisanie radości i ukrycie łez, które podsyca wygrywany w trakcie dekorowania hymn państwowy. Do tego kilkudziesięciotysięczna publiczność i widok powiewających biało-czerwonych flag.

Dwa lata po sukcesie z Kanady nadkomisarz Kubicki odniósł kolejne zwycięstwo i kolejne medale. W 2007 r. wystartował w triatlonie i biatlonie policyjnym. Wywalczył wtedy złoto i srebro.

Biatlon policyjny, czyli dwubój uważa za najtrudniejszą dyscyplinę podczas igrzysk. Konkurencja ta składa się z biegu na dystansie 3 mili i strzelania z broni krótkiej do tarczy sylwetkowej.

- Na 24 regulaminowe strzały miałem 20 trafionych. To duży sukces, bo strzela się po przebiegnięciu trzymilowego dystansu tj. ok. 8534,31 m. Ta konkurencja jest o tyle trudna, że zapanowanie nad rozgrzanymi mięśniami jest ogromną sztuką w celnym trafieniu do tarczy - dodaje. 

Z kolei triatlon, czyli trójbój jest kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. W zwycięskiej sztafecie mieszanej pomógł mu w zwycięstwie nadkom. Maciej Wojciechowski z WSPol. Szczytno i kom. Agata Drozdowicz, uczestniczka reprezentująca KWP Olsztyn.

- Przed startem w igrzyskach, co najmniej trzy miesiące mamy wycięte z życiorysu. Jednak pamięć o hektolitrach potu wylanego podczas treningów, zaciskane ze zmęczenia zęby również przez rodzinę - w chwili zwycięstwa nie mają znaczenia, bo czuje się nieopisaną radość. Naszą sportową pasję okupujemy czasem wolnym z rodziną i chwilą odpoczynku.

Polska reprezentacja na igrzyskach w Kanadzie zdobyła 25 medali. Dwa lata po sukcesie z Kanady mundurowi sportsmeni przywieźli 26 medali z Adelajdy w Australii. Polską ekipę policjantów podczas ostatnich igrzysk wsparło wówczas dwoje strażaków: starszy strażak Tomasz Czubak z KM ze Słupska i sekcyjna Aneta Ździebło ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Międzynarodowe igrzyska służb mundurowych rozgrywane są co dwa lata. Bierze w nich udział kilkadziesiąt tysięcy policjantów, strażaków, strażników granicznych z całego świata. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w San Jose w USA. Polska reprezentacja startuje od igrzysk w Kanadzie z 2005 roku.

Nadkomisarz Tomasz Kubicki podkreśla, że jest przede wszystkim gliniarzem i czuje się nim a sportowcem bywa. Choć takim zupełnym laikiem to nie jest, bo w jego życiorysie można przeczytać o skończonej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, grze w piłkę nożną i strzelectwie w Wiśle Kraków.

- Jesteśmy policjantami i na tych igrzyskach reprezentujemy polską Policję, ale nie jesteśmy zawodowymi sportowcami, którzy przez lata trenują i przygotowują się do igrzysk, a z takimi konkurowaliśmy – podsumowuje kapitan drużyny Tomasz Kubicki.  

Polską ekipę policjantów reprezentują:

1. nadkom. Tomasz Kubicki, komendant powiatowy Policji w Oleśnie Śl., kapitan drużyny w Adelajdzie
2. nadkom. Maciej Wojciechowski, wykładowca Zakładu Wyszkolenia Specjalnego WSPol. w Szczytnie
3. nadkom. Tadeusz Stuchlik, komendant I Komisariatu Policji w Zabrzu
4. kom. Witold Kreish, młodszy wykładowca Szkoły Policji w Katowicach
5. kom. Agata Drozdowicz, ekspert Wydziału dw. z PG KWP w Olsztynie
6. mł. asp. Janusz Miketa, instruktor SPPP w Częstochowie
7. sierż. sztab. Piotr Prusik, dowódca Drużyny OPP w Olsztynie
8. st. asp. Jacek Misiewicz, asystent WTO KWP w Olsztynie
9. sierż. sztab. Tomasz Nazarewicz, referent Zespołu do spraw Policji na wodach KMP w Olsztynie
10. sierż. sztab. Janusza Królikowski, policjant Sekcji Prewencji KSP
11. sierż. Piotr Balcerzak, Gabinet Komendanta Głównego Policji KGP

 

Małgorzata Witer

  • Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki
  • Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki
  • Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki
  • Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki
  • Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki
  • Gliniarz z konikiem – Tomasz Kubicki
Powrót na górę strony