Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o wymuszenia rozbójnicze

Data publikacji 25.04.2012

Średzcy policjanci zatrzymali kilku mieszkańców gminy Malczyce oraz mieszkańca Środy Śląskiej, podejrzanych o kierowanie gróźb pozbawienia życia oraz spalenia domu, a także o stosowanie przemocy fizycznej w celu zmuszenia pokrzywdzonych do przekazania kilkunastu tysięcy złotych. Dwaj podejrzani trafili już na trzy miesiące do tymczasowego aresztu. Może im grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

19 kwietnia 2012 roku funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej zatrzymali cztery osoby w związku z prowadzonym postępowaniem dotyczącym przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Dwóm mężczyznom w wieku 21 i 28 lat funkcjonariusze postawili zarzuty usiłowania wymuszeń rozbójniczych.

Jak ustalili policjanci, zatrzymani w marcu br. grozili pokrzywdzonemu zamachem na jego zdrowie, szarpali i dusili, chcąc zmusić go do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem w kwocie 10 tysięcy złotych. Ponadto 28-latek podobnego czynu dopuścił się pod koniec ubiegłego roku wobec innego pokrzywdzonego, chcąc zdobyć kwotę 3 tysięcy złotych. Usłyszał on dodatkowo zarzut naruszenia nietykalności cielesnej, natomiast jego młodszy kolega będzie odpowiadał za kierowanie gróźb karalnych.

Wobec obu zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów na okres trzech miesięcy. Podejrzani byli już w przeszłości karani za podobne przestępstwa. Trzeci z zatrzymanych, 22-letni mieszkaniec gminy Malczyce usłyszał zarzut kierowania gróźb karalnych wobec pokrzywdzonego. Wobec niego prokuratura zastosowała dozór policyjny.

Przestępstwo wymuszenia rozbójniczego zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi za usiłowanie dokonania tego przestępstwa.

(KWP we Wrocławiu / wm)

Powrót na górę strony