35 pseudokibiców usłyszało zarzuty
Policjanci z KWP w Łodzi, w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuraturę okręgową, zatrzymali do tej pory łącznie 35 pseudokibiców - zarówno z bojówki Widzewa "Destroyers Hooligans Widzew" i zarządu Stowarzyszenia "Fanatycy Widzewa", jak i bojówki ŁKS-u. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. rozprowadzaniem narkotyków oraz bójkami, tzw. ustawkami. Decyzją sądu 19 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Nad sprawą policjanci wydziału kryminalnego KWP w Łodzi pracują od października 2011 roku. 24 kwietnia 2012 doszło do czwartego uderzenia w tę zorganizowaną grupę przestępczą. Wspólnie z funkcjonariuszami wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz policyjnymi antyterrorystami zatrzymali ścisłe kierownictwo bojówki Widzewa, a także władz Stowarzyszenia „Fanatycy Widzewa”, co do których zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów obejmujących kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a także organizację i udział w siedmiu konfrontacjach.
We wczesnych godzinach rannych niemalże jednocześnie policjanci wkroczyli do mieszkań siedmiu podejrzewanych. Działania obejmowały Łódź, Bełchatów oraz Żyrardów. Do policyjnych cel trafił 36-latek ”Syfon”, 35-letni „Siwy”, 34-latek z Bełchatowa, 29-letni łodzianin, 30-letni „Ryży”, 28-letni łodzianin oraz 26-latek ”Palus”.
Podczas przeszukań ich miejsc zamieszkania zabezpieczono m.in. papierosy bez polskich znaków akcyzy. 25 marca 2012 Prokuratura Okręgowa w Łodzi wystąpiła z wnioskiem do sądu o tymczasowe aresztowanie dwóch zatrzymanych. W stosunku do pięciu pozostałych zastosowała dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów.
Do bójek na tle pseudokibicowskim z udziałem podejrzanych doszło 30 czerwca 2001 roku w miejscowości Opatówek, gdzie starły się bojówki Widzewa Łódź i Lecha Poznań. Okazała się ona śmiertelna dla pseudokibica z Łodzi, którego rannego koledzy podrzucili po powrocie z wyjazdu pod stację pogotowia ratunkowego, gdzie - mimo udzielonej pomocy lekarskiej - zmarł. W kolejnej także śmierć poniósł kibic, tym razem Śląska Wrocław. Do tej bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi doszło w maju 2003 roku w miejscowości Walichnowy. Zarzuty obejmują także konfrontacje bojówek Widzewa i Ruchu Chorzów z takimi samymi formacjami ŁKS-u i GKS-u Tychy, która miała miejsce we września 2003 roku w miejscowości Koziegłowy, ustawkę z listopada tego samego roku z fanatykami ŁKS w Aleksandrowie Łódzkim, pobicie przez bojówkę Widzewa w styczniu 2007 roku w Łodzi powracających z meczu w Gdańsku kibiców ŁKS-u oraz ustawke z 2011 roku z pseudokibicami Zagłębia Sosnowiec. Kolejna objęta zarzutami jest konfrontacja z kwietnia 2009 roku koło Kielc pomiędzy połączonymi siłami bojówki Widzewa Łódź i Ruchu Chorzów z bojówką Lechii Gdańsk. Ostatnia udokumentowana w ramach tego śledztwa bójka miała miejsce w 2011 roku w okolicach Radomska pomiędzy pseudokibicami Widzewa Łódź a bojówką Zagłębia Sosnowiec.
Poprzednie zatrzymania miały miejsce 19 marca 2012 roku. Wówczas zarzuty usłyszało 11 pseudokibiców w wieku od 26 do 34 lat. W większości byli już wcześniej notowani przez policję. Ośmiu z nich wchodziło w skład ścisłego kierownictwa bojówki. Wobec całej jedenastki sąd zastosował tymczasowy areszt. Zorganizowana grupa przestępcza finansowana była m.in. z pieniędzy pozyskanych od prawdziwych fanów tej dyscypliny sportu, chociażby przy organizacji wyjazdów na mecze i licytacji oraz sprzedaży gadżetów. Sprawa pozostaje rozwojowa a policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania.
(KWP w Łodzi / mg)