Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant uratował 9-letnie dziecko

Data publikacji 22.07.2007

Tragicznie zakończyłby się wczoraj rodzinny wypoczynek nad stawem w pow. kraśnickim, gdyby nie wypoczywający tam policjant. Ojciec stracił z oczu kąpiącego się 9-letniego syna, skoczył do wody i wyniósł na rękach dziecko, które utonęło. Natychmiast akcję reanimacyjną podjął właśnie ów policjant. Po chwili dziecko odzyskało czynności życiowe.

Wczoraj nad staw w miejscowości Sosnowa Wola w pow. kraśnickim przyjechał na wypoczynek mieszkaniec sąsiedniej miejscowości wraz ze swoim bratem i 9-letnim synem. Podczas gdy mężczyźni wypoczywali na brzegu, chłopiec kąpał się w stawie razem z innymi wypoczywającymi. W pewnej chwili ojciec zorientował się, że nie widzi syna. Zaczął więc obserwować wodę i nawoływać syna. Gdy w dalszym ciągu dziecka nie było widać, zaniepokojony rzucił się do wody na ratunek. Razem z bratem zaczęli szukać 9-latka. Do poszukiwań dziecka przyłączyły się także inne osoby. Po krótkim czasie ojciec odnalazł syna na dnie stawu, wyniósł chłopca na brzeg, jednak ten nie dawał oznak życia. Po chwili na miejsce przybiegł mężczyzna, który podjął natychmiast akcję reanimacyjną. Po kilkunastu sekundach próby przywrócenia czynności życiowych chłopiec zaczął oddychać. Mężczyzna ułożył 9-latka w bezpiecznej pozycji, przykrył kocem i wezwał pogotowie ratunkowe. Karetka zabrała chłopca do szpitala w Kraśniku. Jak określił lekarz, chłopcu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Mężczyzną, który podjął się ratowania chłopca okazał się funkcjonariusz Policji spędzającym tego dnia swój wolny czas nad stawem. Przebywający w tym czasie na urlopie wypoczynkowym policjant w stopniu komisarza pełni służbę w KPP w Kraśniku jako zastępca dyżurnego tutejszej jednostki. 

Po raz kolejny policjanci apelują o rozwagę i rozsądek.  

Jeśli to możliwe, korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.

• Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.

• Jeżeli pod opieką mamy dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oczu – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

• Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

• Nie skaczmy do płytkiej wody i zbiorników o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

Powrót na górę strony