Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryści na stadionie - ćwiczenia

Data publikacji 28.04.2012

Na Stadionie Miejskim w Puławach podczas treningu zawodników jednej z piłkarskich drużyn, na płytę boiska wbiega kilku uzbrojonych mężczyzn i bronią terroryzuje zawodników. Terroryści porywają piłkarzy i trenera ukrywając się w budynku szatni. Ten "czarny" scenariusz" to na szczęście założenie ćwiczeń dowódczo-sztabowych w ramach projektu Policja-Terroryzm-Bezpieczeństwo Euro 2012.

Podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 narodowa reprezentacja Anglii na stadionie Miejskim w Puławach, uczestniczy w treningu przygotowującym do meczu we Wrocławiu. Około godz. 9.00 na murawę boiska wbiega nagle dwóch zamaskowanych sprawców, którzy z broni maszynowej oddają w górę strzały. Następnie mężczyźni terroryzują bronią dwóch piłkarzy. Grożąc pozbawieniem zawodnikom życia, nakazują posłuszeństwo i stosowanie się do wydawanych poleceń.

W tym samym czasie pod bramę główną podjeżdża samochód, z którego wysiada pięciu zamaskowanych sprawców. Terroryści oddają strzały do interweniujących policjantów. Jeden z mundurowych zostaje ranny. Terroryści wraz z porwanymi członkami drużyny udają się do budynku szatni. Kibice i postronni świadkowie w popłochu opuszczają trybuny.

Ten "czarny" scenariusz to na szczęście założenie ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w ramach projektu Policja-Terroryzm- Bezpieczeństwo - Euro 2012, które obyły się wczoraj. W ćwiczeniach wzięło udział blisko 300 uczestników - przedstawiciele policji innych krajów oraz służb współpracujących z Policją. Wszystko odbywa się według z założonego planu. W konsekwencji terroryści zostali zatrzymani i obezwładnieni, a zakładnicy uwolnieni. Całość przedsięwzięcia prowadzona była pod bacznym okiem obserwatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie jak i Komendy Głównej Policji.

Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i zarządzania skutkami ataków terrorystycznych, jak również usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z zastosowaniem jednostek specjalnych policji. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy dla wszystkich uczestników projektu.

 

(KWP w Lublinie / pt)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 14.62 MB)

Powrót na górę strony