Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pcim: nagłe zdarzenie kryzysowe – praktyczne ćwiczenia służb

Równoległy do drogi krajowej nr 7 odcinek „starej zakopianki” w Pcimiu stał się areną zorganizowanych tam ćwiczeń służb mundurowych i ratowniczych. Skoordynowana akcja myślenickiej policji, zawodowych i ochotniczych straży pożarnych, ratowników medycznych, specjalistycznych jednostek neutralizujących groźne substancje, dotyczyła reakcji na katastrofę drogową – zderzenie autokaru z cysterną przewożącą olej napędowy.

Ciąg zdarzeń związany był, także z wcześniejszym porwaniem przez uzbrojonego napastnika wspomnianego autokaru wiozącego kibiców piłkarskich (w ich rolę wcielili się od lat współpracujący z KPP w Myślenicach uczniowie dobczyckiego liceum mundurowego).

Scenariusz przewidywał, że te nagłe zdarzenia będą skutkować ofiarami, a także eskalacją zagrożenia związaną z wydostaniem się na drogę łatwopalnej substancji. Praca myślenickich funkcjonariuszy była związana przede wszystkim z ustaleniem rozmiaru i rodzaju katastrofy, jej czasu i okoliczności, skutków, a przede wszystkim ze skutecznym zatrzymaniem napastnika, zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, zadbaniem o płynność i drożność w ruchu drogowym oraz współorganizację punktu informacyjnego.

Jednym z głównych celów tego przedsięwzięcia było doskonalenie wzajemnej współpracy w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej przez uczestniczących w akcji funkcjonariuszy i podmiotów pozapolicyjnych. Przedsięwzięcie podsumował wicestarosta powiatu myślenickiego i I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach podinsp. Robert Biela.

(KWP w Krakowie / pt)

Powrót na górę strony