Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Holendrzy szkolą patrole rowerowe

Data publikacji 23.07.2007

Rozpoczyna się szkolenie krakowskich policjantów, którzy będą pełnili służbę patrolową na rowerach. Szkolenie poprowadzą specjaliści z holenderskiej Policji.

Policjanci z holenderskiego regionu Hollands Midden tego typu patrole („bikepatrol”) zainicjowali w roku 2000, kiedy to przeprowadzone przez nich analizy wskazywały, że mogą one znacznie pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów. Na przykład trudności zatrzymywania na gorącym uczynku przestępców uciekających uliczkami do których nie mogły przedostać się radiowozy, problemów z młodymi chuliganami, którzy gromadzili się grupami w zakamarkach miasta dewastując mienie i zaczepiając przechodniów czy też drobną przestępczością w ogródkach i na tarasach kawiarnianych gdzie także trudno było dotrzeć radiowozem. 

Wprowadzenie policyjnych patroli na rowerach okazało się dobrym rozwiązaniem, które oprócz spodziewanych efektów w wykrywaniu przestępstw i zatrzymywaniu sprawców przyczyniło się także do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, zadowolonych z tego typu bezpośredniego kontaktu z policjantem. Sam widok policjantów na rowerach docierających w miejsca, w które trudno było dotrzeć radiowozem a jednocześnie gwarantujących możliwość szybszego (niż pieszo) poruszania się po ulicach miasta powodował, że sprawcy przestępstw i wykroczeń nie czuli się bezkarni a obywatele i turyści mając poczucie „dyskretnego towarzyszenia” im stróżów prawa czuli się znacznie bardziej komfortowo przechadzając się ulicami.

Krakowska Policja zdecydowała się podjąć wyzwanie stworzenia profesjonalnych patroli rowerowych, mając oczywiście świadomość tego, że doświadczenia holenderskiej Policji kształtowane są już od kilku lat i dobre efekty takiej pracy nie pojawiły się od razu i łatwo.

Poproszeni o pomoc w tym zakresie Holendrzy chętnie służą pomocą i doświadczeniem przekazując naszym policjantom wiele cennych wskazówek. W praktycznych ćwiczeniach podczas jazdy na rowerze przekażą krakowskim policjantom wypracowane przez siebie techniki zatrzymywania osób, użycia roweru w sytuacji zagrażającej przy zatrzymaniu i wiele innych niezbędnych podczas pełnienia służby na rowerze. 

Dzisiaj odbyło się spotkanie robocze w który uczestniczyli Gideon Huijsse, Roelof  Karel Veenstra, Michiel Andre Blits, Rene de Bruijn ze strony holenderskiej oraz przełożeni policjantów podejmujących służbę patrolową na rowerach. Wcześniej holenderscy policjanci spotkali się z policjantami których będą szkolić aby rozeznać szczegółowe potrzeby w tym zakresie.

         

Powrót na górę strony