Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za oszustwa na „wnuka”

Data publikacji 02.05.2012

Za oszustwa metodą na „wnuka” przed sądem odpowiedzą dwaj mężczyźni zatrzymani przez dolnośląskich policjantów. Jak ustalili funkcjonariusze z Bolesławca grupa oszustów działała na terenie północnej Polski oraz kilku powiatów województwa dolnośląskiego. Podejrzani wpadli po tym, jak usiłowali od jednej ze starszych mieszkanek powiatu bolesławieckiego wyłudzić 20 tys. złotych.

Kryminalni z bolesławieckiej komendy powiatowej współpracując z policjantami ze Zgorzelca zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w grupie zajmującej się oszustwami metodą na „wnuka”. Zatrzymani to mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego. 19- i 20-latek zostali zatrzymani w miejscach swojego zamieszkania.
 
Jak wynika z ustaleń bolesławieckich policjantów zajmujących się wyjaśnieniem wszystkich okoliczności tego przestępczego procederu, grupa rozpoczęła swoją działalność pod koniec marca br.   Sprawcy najpierw dzwonili do wybranej starszej osoby. Podczas rozmowy z pokrzywdzonym podawali się za wnuczka lub bratanka potrzebującego pożyczyć pieniądze na spłatę zadośćuczynienia za spowodowanie wypadku drogowego. Dzwoniący uprzedzał, że nie może osobiście zjawić się po pieniądze. Podawał, że w jego imieniu umówioną kwotę odbierze znajomy. Następnie oszuści zjawiali się w domu ofiary i zabierali pieniądze. 
 
Do chwili obecnej policjanci ustalili, że sprawcy dopuścili się co najmniej sześciu tego typu oszustw lub usiłowań. Z ustaleń policjantów wynika, że grupa działała na obszarze północnej Polski oraz w kilku powiatach województwa dolnośląskiego: bolesławieckim, zgorzeleckim i lubańskim. Funkcjonariusze podejrzewają jednak, że sprawcy mają na swoim koncie więcej tego typu oszustw oraz że działali także w innych regionach kraju. Podejrzani zostali zatrzymani po tym, jak usiłowali od jednej z mieszkanek powiatu bolesławieckiego wyłudzić 20 tys. złotych.
 
Obecnie policjanci z Bolesławca wyjaśniają wszystkie okoliczności tego procederu. Zatrzymani, za czyny, o które są podejrzani odpowiedzą teraz przed sądem. Przypomnijmy, że za oszustwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu /wm)

Film Odpowiedzą za oszustwa na „wnuka”

Opis filmu: oszustwa na wnuczka, oszuści

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odpowiedzą za oszustwa na „wnuka” (format flv - rozmiar 1.29 MB)

Powrót na górę strony