Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z pasją

Data publikacji 04.05.2012

Piotr Rychliński jest policjantem kłodzkiej komendy od 1991 roku. Służbę rozpoczął w Wydziale Prewencji w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym, a od 3 lat jest zastępcą dyżurnego. Po skończonej służbie zawsze znajduje czas na swoją wyjątkową pasję – modelarstwo, którą realizuje już od czwartej klasy szkoły podstawowej.

Swoje hobby łączy ze służbą bez większego wysiłku, poświęcając mu kilkanaście godzin w tygodniu. Modelarstwo wymaga od niego nie tylko dużej koncentracji, ale i wiedzy technicznej. Chociaż złożenie prostszego modelu może zająć nawet kilka miesięcy, to jednak największą część czasu poświęca na zebranie dokumentacji technicznej, której poszukuje m.in. w książkach historycznych.

Piotr Rychliński posiada kolekcję ponad 300 modeli. Nie jest to jednak stała liczba, ponieważ część z nich przekazuje rodzinie oraz znajomym. Najbardziej dumny jest z modelu pancernika „Richelieu”, nad którym pracował przez kilka lat. Jako doświadczony modelarz nigdy nie jest jednak ze swoich prac w stu procentach zadowolony, ponieważ możliwości techniczne oraz brak fachowej dokumentacji często nie pozwalają mu na odtworzenie drobnych detali. Swoje modele wykonuje samodzielnie, często kilka jednocześnie.

Pasją modelarstwa Piotr Rychliński zaraża także inne osoby. W latach osiemdziesiątych współuczestniczył przy powstaniu klubu „Oplot” w Młodzieżowym Domu Kultury w Kłodzku, gdzie prowadzona była pracownia modelarska. Klub ten pomimo upływu tylu lat oraz parokrotnej zmiany siedziby nadal funkcjonuje, przyciągając nowych amatorów tego wyjątkowego hobby. Jako członek klubu Piotr Rychliński współuczestniczył w organizacji I Model Show, który odbył się w kwietniu br. we Wrocławiu. Tam po raz pierwszy wręczono nagrodę „Niebieski Dragon” ufundowaną przez Komendanta Powiatowego Policji w Kłodzku za najlepszy model pojazdu lub śmigłowca używanego przez policję.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony