Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kamienie na szaniec - rekonstrukcja historyczna

Data publikacji 07.05.2012

Rekonstrukcję historyczną na stacji w Czarnocinie (obecnie obiekt znajduje się na terenie Skansenu Rzeki Pilicy), przypominającą akcję Szarych Szeregów z 1943 roku, połączoną z tegorocznymi obchodami Dnia Flagi, uświetnił występ muzyków z orkiestry reprezentacyjnej oraz funkcjonariusze KSP działający w Stowarzyszeniu Historycznym "Na posterunku". Dzięki współpracy ze Skansenem Rzeki Pilicy, ekspozycja Muzeum Policji wzbogaciła się także o kilka cennych eksponatów.

Widowisko, jakie rozegrało się 2 maja w Skansenie Rzeki Pilicy, polegało na zaprezentowaniu szeregu „żywych obrazów” i miało wymiar edukacyjno-historyczny, przenosząc widzów w czasy okupacji. Na stacyjce w Czarnocinie znów zagościli warszawscy szmuglerzy. Początkowo, dzięki postawie niemieckiego zawiadowcy, przybywający po żywność handlarze nie byli zaczepiani przez patrole, jednak z czasem żandarmi i Gestapo zaczęli poszukiwać kupionej od okolicznych chłopów „kontrabandy”.

Prowadzący narrację mł. insp. Sławomir Cisowski z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP w skrócie omówił także przebieg działań szturmowców z Szarych Szeregów, następnie zaś odegrano scenę działań dywersyjnych patrolu minerskiego AK, który założył pakiety ładunków na elementy mostu.

W inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego „Na posterunku” i Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych „Żelazny Orzeł”, wsparci przez przedstawicieli Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Ośrodka Kultury „Tkacz”, zaś w role szmuglerów wcielili się członkowie grupy teatralnej „Zapominajki” z Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Oprawę muzyczną, także na żywo, stanowił duet akordeonowy Andrzeja i Piotra Maciejczaków, grających „zakazane piosenki” na oryginalnych instrumentach z epoki oraz wspomniany już koncert stołecznej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Jednocześnie, w związku z przygotowaniami Komendy Stołecznej Policji do udziału w Nocy Muzeów, Skansen Rzeki Pilicy udostępnił oryginalne, przedwojenne wyposażenie, które umożliwi przygotowanie nowej ekspozycji w Białej Sali Pałacu Mostowskich. Odwiedzający będą mieli okazję trafić m.in. na policyjny posterunek z lat 30. oraz zapoznać się z kolekcją zdjęć policjantów z ochrony Prezydenta RP. Jest to kolejny przykład współpracy KSP ze Skansenem - poprzednio unikalne zabytki wzbogaciły wystawę poświęconą służbie policji rzecznej.

(KSP, fot.: K. Bucholc, wideo: P. Maciejczak, K. Bucholc)

Film Kamienie na szaniec - rekonstrukcja historyczna

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Kamienie na szaniec - rekonstrukcja historyczna (format flv - rozmiar 7.24 MB)

Powrót na górę strony