Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszył telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych

Data publikacji 15.05.2012

Ruszył telefon bezpieczeństwa dla turystów, który na czas trwania UEFA EURO 2012 został włączony do uruchomionego w związku z Turniejem systemu bezpieczeństwa. Linia jest obsługiwana w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim, a w czasie Mistrzostw dodatkowo włoskim i hiszpańskim. Specjalne numery infolinii: 0 800 200 300 (bezpłatny - do obsługi połączeń z sieci stacjonarnych) i 0 608 599 999 (płatny - obsługuje połączenia z sieci komórkowych).

Operatorzy doradzają turystom, którzy oczekują pomocy ze strony służb publicznych, a w razie potrzeby kontaktują ich bezpośrednio z kompetentnym podmiotem. W celu połączenia się z operatorem wystarczy zadzwonić pod specjalne numery infolinii: 0 800 200 300 (bezpłatny - do obsługi połączeń z sieci stacjonarnych) i 0 608 599 999 (płatny - obsługuje połączenia z sieci komórkowych).

Akcja „Telefon bezpieczeństwa” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Polskiej Organizacji Turystycznej i Policji realizowana cyklicznie od 2002 roku. Jest odpowiedzią naszego kraju na otwarcie unijnych granic oraz związane, m.in. z tym wizyty w Polsce zagranicznych podróżnych w okresie wakacyjnym.

Głównym celem „Telefonu Bezpieczeństwa” jest poprawa bezpieczeństwa turystów zagranicznych odwiedzających Polskę, poprzez zapewnienie informacji i pomocy w nagłych sytuacjach kryzysowych, takich jak kłopoty ze zdrowiem, zaginięcie dokumentów, kradzieże itp. „Telefon Bezpieczeństwa” został włączony do systemu bezpieczeństwa uruchomionego na czas trwania UEFA EURO 2012™.

Infolinia w okresie wzmożonego ruchu turystycznego stanowi również wsparcie dla jednostek organizacyjnych Policji, szczególnie w sytuacjach kontaktu lub udzielenia pomocy osobom, z którymi ze względu na barierę językową dialog jest utrudniony.

Liczba porad na przestrzeni 10 lat funkcjonowania infolinii stopniowo maleje, co może świadczyć o poprawie bezpieczeństwa w naszym kraju i sprawnym funkcjonowaniu punktów informacji turystycznej w Polsce i poza jej granicami. Kilkuletnie doświadczenie wskazuje, iż infolinia wspiera zarówno obcokrajowców jak i obywateli Polski, a w okresie wzmożonego ruchu turystycznego wpływa korzystnie na efektywność działań jednostek organizacyjnych Policji.

Funkcjonowanie „Telefonu Bezpieczeństwa” stanowi istotny element kształtowania wizerunku Polski jako kraju otwartego, bezpiecznego i przyjaznego turystom zagranicznym, co jest szczególnie ważne w obliczu zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™.

Turyści mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii 0 800 200 300 dla telefonów stacjonarnych, a także z płatnego (wg cenników operatorów sieci) numeru telefonu komórkowego: +48 608 599 999.

Doceniając potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa turystom zagranicznym odwiedzającym Polskę, a w szczególności kibicom przybywającym na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™, zdecydowano o zintensyfikowaniu i zmodyfikowaniu dotychczasowych działań realizowanych w zakresie Akcji „Telefon Bezpieczeństwa”.

„Telefon Bezpieczeństwa” będzie działał od 15 maja do 31 maja w godzinach od 10:00 do 22:00. W tym okresie infolinia będzie obsługiwana przez operatorów w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. W okresie bezpośrednio poprzedzającym oraz w trakcie rozgrywek UEFA EURO 2012™, tj. od 1 czerwca do 3 lipca, wprowadzone zostaną całodobowe dyżury operatorów „Telefonu Bezpieczeństwa”, a zgłoszenia będą przyjmowane dodatkowo w językach hiszpańskim i włoskim. Po zakończeniu Mistrzostw zostanie przywrócony standardowy tryb funkcjonowania infolinii. Od 4 lipca do 30 września operatorzy dyżurować będą w godzinach od 10:00 do 22:00, udzielając informacji w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Przez cały czas funkcjonowania infolinii zgłoszenia będą przyjmowane pod nadzorem Komendy Głównej Policji, co w nagłych przypadkach znacznie przyspieszy podejmowanie interwencji.

Podstawową formą promocji „Telefonu Bezpieczeństwa” w kraju i za granicą będą ulotki (300 tys.) oraz plakaty (4 tys.) ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, uwzględniające 5 wersji językowych – angielską, niemiecką, rosyjską, hiszpańską i włoską.

Informacja o działaniu infolinii znajdzie się we wszystkich wydawnictwach promocyjnych POT, na stronach internetowych współorganizatorów akcji oraz stronach organizatorów UEFA EURO 2012™. Materiały informacyjne w formie ulotki będą dystrybuowane za granicą przez Polskie Ośrodki Informacji Turystycznej, rozdawane na przejściach granicznych, dworcach i lotniskach oraz w konsulatach i ambasadach Rzeczypospolitej Polskiej. W okresie poprzedzającym Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz bezpośrednio w trakcie rozgrywek ulotki i plakaty będą dystrybuowane na terenie miast-gospodarzy UEFA EURO 2012™ w ambasadach kibiców, strefach kibica, na stadionach, w punktach informacji turystycznej, w wybranych hotelach, w ważniejszych węzłach komunikacyjnych oraz w pociągach kursujących na liniach istotnych z punktu widzenia organizacji Mistrzostw.

Ponadto Ministerstwo Sportu i Turystyki skieruje pisma informujące o uruchomieniu infolinii wraz ze wzorami ulotek i plakatów do wybranych placówek dyplomatycznych w Polsce, w szczególności będą to przedstawicielstwa państw, których reprezentacje wezmą udział w UEFA EURO 2012™.

Dzisiaj w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbył się briefing prasowy po podpisaniu porozumienia dotyczącego uruchomienia jedenastej edycji Akcji informacyjnej „Telefon Bezpieczeństwa”. Wzięli w nim udział : Katarzyna Sobierajska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, nadinspektor Krzysztof Gajewski - I Zestępca Komendanta Głównego Policji, Rafał Rogala - Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

foto: kj

Film Rusza telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rusza telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych (format flv - rozmiar 6.82 MB)

Powrót na górę strony