Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa przestępcza kradnąca samochody rozbita

Data publikacji 15.05.2012

Opolscy kryminalni rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów, głównie audi. Auta kradli na terenie Śląska, Małopolski i Opolszczyzny od połowy 2011 roku. 5 mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące, a wobec 2 zatrzymanych kobiet prokurator zastosował dozór Policji.

Kryminalni z KWP w Opolu prowadzili sprawę kradzieży samochodów na terenie Opolszczyzny. Okazało się, że prawdopodobni sprawcy pochodzą z województwa śląskiego. W wyniku podjętych działań, na terenie Śląska - przy współpracy z KPP w Raciborzu, KPP w Jarocinie i KMP w Gliwicach - zatrzymano 7 osób.

10 maja około godziny 2 w nocy opolscy kryminalni wraz funkcjonariuszami z Raciborza ruszyli w pościg za dwoma skradzionymi samochodami. Kiedy policjanci próbowali zatrzymać dwa audi A4 (jeden z samochodów wart był 28 tys. złotych, a drugi 36 tys.), ich kierowcy zaczęli uciekać. 29-latek w trakcie ucieczki stracił panowanie nad pojazdem, wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie, a następnie w słup energetyczny. Natomiast 24-latek wjechał w pole, wysiadł z samochodu i uciekł. Mężczyzna został zatrzymany kilka godzin później w jednym z mieszkań na terenie Gliwic. Funkcjonariusze zatrzymali także bmw, którym jechał 30-latek wraz ze swoją 20-letnią dziewczyną. Tej samej nocy policjanci w mieszkaniach zatrzymali kolejne trzy osoby należące do grupy przestępczej (30- i 31-latka oraz 24-latkę). Łącznie kryminalni zatrzymali 7 osób.

11 maja wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do opolskiej prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. 24-, 29- i 30-latek odpowiedzą za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieże samochodów i włamania do aut, za co grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast 30- i 31-latek usłyszeli zarzuty paserstwa, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Decyzją prokuratora wobec dwóch zatrzymanych kobiet (20 i 24 lata) zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Kobiety przyznały się do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu kradzieże z włamaniem do samochodów i paserstwa.
Natomiast piątka zatrzymanych mężczyzn stanęła przed sądem, który jako środek zapobiegawczy wobec nich zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt.

Policjanci wstępnie ustalili, że grupa kradła samochody na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego. Procederem tym prawdopodobnie zajmowali się od połowy 2011 roku. Przede wszystkim kradli samochody marki audi, modele A3 i A4 (rok produkcji od 2000 do 2007). Na chwilę obecną grupie przedstawiono 17 zarzutów usiłowania bądź kradzieży samochodów na łączną wartość prawie 400 tys. złotych.

Policjanci zapowiadają dalszy rozwój sprawy.

***

W ciągu ostatnich 12 lat kilkakrotnie spadła liczba kradzionych samochodów na terenie kraju. W 2000 roku Policja wszczęła ponad 70 tysięcy postępowań przygotowawczych w sprawach kradzieży samochodów, natomiast w 2011 r.  – już tylko 16 285.

(KWP w Opolu / mg)


 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.81 MB)

Powrót na górę strony