Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano samochodowych złodziei

Data publikacji 15.05.2012

W policyjną zasadzkę wpadł 29-letni złodziej aut. Następnego dnia policjanci zatrzymali również trzech jego wspólników. Cała czwórka podejrzana jest o kradzież w Łodzi dwóch citroenów picasso o wartości 94 tys. zł. Funkcjonariusze nie wykluczają, że zatrzymani mają na koncie więcej kradzieży pojazdów.

11 maja 2012 roku przed południem policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości samochodowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy jednej z ulic w Konstantynowie Łódzkim zlokalizowali citroena C4 picasso na łódzkich tablicach rejestracyjnych. Po sprawdzeniu okazało się, że auto figuruje w policyjnych systemach jako skradzione minionej nocy z ulicy Gorkiego w Łodzi. O całej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej a policjanci podjęli decyzję o zorganizowaniu zasadzki. Godziny spędzone na obserwacji nie poszły na marne. Około 21:15 do citroena podszedł wysoki mężczyzna, który otworzył drzwi od strony kierowcy i wyjął z wnętrza dokumenty. Chwilę później młody człowiek został zatrzymany. Okazał się nim notowany już wcześniej za konflikty z prawem 29-latek z województwa lubuskiego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu jako podejrzewany o kradzież z terenu łódzkiego Widzewa pojazdu o wartości 57 000 złotych.

Następnego dnia funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową łódzkiej Komendy Miejskiej na terenie jednego z hoteli na osiedlu Retkinia około 16:00 zatrzymali 25-latka z województwa lubuskiego współpracującego z osadzonym już w celi 29-latkiem. Zaledwie kilka godzin później, około 19.00, w rejonie ulic Obywatelskiej/Cieszkowskiego oraz Zakrzewskiej/Kilińskiego w ręce policjantów wpadli dwaj kolejni złodzieje samochodowi w wieku 38 i 39 lat. Podczas tych działań funkcjonariusze ustalili , że cała czwórka ma związek z co najmniej dwiema kradzieżami aut. Do obu doszło na terenie Łodzi w nocy z 10 na 11 maja 2012 roku i w obu przypadkach przedmiotem zainteresowania sprawców były citroeny picasso o łącznej wartości 94 000 złotych. Wszyscy zatrzymani są znani ze środowiska bezpośrednio związanego z przestępczością samochodową. Podczas dalszych przeszukań zabezpieczono także sprzęt służący do kradzieży pojazdów taki jak łamaki i urządzenia elektroniczne. Policjanci zabezpieczyli również toyotę rav4 oraz renault laguna wykorzystywane najprawdopodobniej do tej nielegalnej działalności.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty, za które grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór.

***

W ciągu ostatnich 12 lat kilkakrotnie spadła liczba kradzionych samochodów na terenie kraju. W 2000 roku Policja wszczęła ponad 70 tysięcy postępowań przygotowawczych w sprawach kradzieży samochodów, natomiast w 2011 r. – już tylko 16 285.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony